Piotrków. Ekologia. Jest źle, czy może być gorzej?

Stan powietrza w Piotrkowie Trybunalskim jest zły. “Gazeta Trybunalska” w połowie listopada 2021 r. zwróciła się do urzędu miasta z dwoma pytaniami dotyczącymi ochrony środowiska.

Chcieliśmy wiedzieć, jakie działania podjął magistrat w latach 2020-2021 w celu polepszenia stanu powietrza w Piotrkowie oraz czy poprawa jakości powietrza znajduje się w długoterminowej strategii dla Piotrkowa?

Urzędnicy przedstawili taką odpowiedź:

Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.
Kliknij, aby powiększyć.

Komentarz

Niestety, w działaniach urzędu nie dostrzegliśmy choćby grama własnej inicjatywy i inwencji. Urzędnicy skupili się na przystąpieniu do programów realizowanych przez Fundusz Ochrony Środowiska i fundusze europejskie.

Nie natrafiliśmy nawet na najmniejszą wzmiankę o planach ograniczenia ruchu drogowego na terenie miasta, poprzez promocję transportu publicznego i pojazdów bezemisyjnych, wprowadzeniu dni bez samochodu, nie mówiąc już o ulgach dla posiadaczy aut elektrycznych, czy budowie stacji ładowania akumulatorów.

Kilka dni temu urząd poinformował o oddaniu do użytku 400-metrowego odcinka ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Żelaznej. Ale ten sam urząd dokonując przebudowy ulic: Wojska Polskiego, POW, Słowackiego, Sienkiewicza, Cmentarnej i wielu innych nie uwzględnił użytkowników rowerów i hulajnóg wychodząc z błędnego założenia, że rower służy jedynie do rekreacji, a nie jako środek transportu. Z tego powodu na obrzeżach miasta istnieją ścieżki, a w centrum miasta jest ich tyle, co kot napłakał.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wycięto w Piotrkowie setki dostojnych drzew, zlecenia na wycinkę nie pochodziły jedynie z urzędu miasta, ale także z kolei państwowych (ul. Budki). Co otrzymaliśmy w zamian poza asfaltem i betonem?

Na osiedlach kierowcy z pełną premedytacją niszczą trawniki, straż miejska udaje, że problemu nie widzi. W kwestii ochrony środowiska nie zauważyliśmy żadnej współpracy pomiędzy urzędem miasta a spółdzielniami.

Niedawno magistrat przedstawił koncepcję budowy miejskiej farmy fotowoltaicznej. Pisaliśmy o tym w artykule “W Piotrkowie ma powstać “farma” fotowoltaiczna. Jednak nie ma to uzasadnienia ekonomicznego” dowodząc, że jej budowa jest nieopłacalna. Lepsze rezultaty dałoby umieszczenie paneli bezpośrednio na obiektach należących do miasta np. przedszkola, szkoły.

→ M. Baryła

20.12.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

One Reply to “Piotrków. Ekologia. Jest źle, czy może być gorzej?”

  1. W Kaliszu np. każda nieruchomość, w obrębie której produkuje się OZE, została zwolniona z podatku od nieruchomości.
    W Pietrkowie za to, już wkrótce będziemy mieli psi plac zabaw.
    Tak się postkomuna bawi za Nasze.
    P.S. Jeszcze wczoraj wyrwę w asfalcie (awaria wodociągu) przy ulicy Wojska Polskiego oznaczono czterema zbitymi ze sobą deskami w kształcie koziołka. A tłuste koty siedzą na ciepłych posadkach i śmieją się z uczciwie pracujących ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.