SHINY_FLAKES czyli jak nastolatek zarobił 4 mln euro handlując narkotykami w internecie

Niemiecki film dokumentalny pt. “Shiny_Flakes: Nastoletni baron narkotykowy” pojawił się na platformie Netflix w sierpniu 2021 r. Opowiada historię nastolatka, który sprzedając narkotyki za pośrednictwem sklepu internetowego w krótkim czasie dorobił się fortuny.

Plakat reklamujący film. Kliknij, aby powiększyć.

Autorami filmu jest dwoje dokumentalistów: Eva Müller i Michael Schmitt. Snują oni opartą na faktach opowieść koncentrującą się na losach Maximiliana Schmidta – spokojnego, nie rzucającego się w oczy chłopaka, jakich miliony żyją w całej Europie, który działając w pojedynkę stworzył sklep internetowy oferujący szeroki asortyment narkotyków i środków odurzających, co pozwoliło mu, praktycznie nie wychodząc z domu, dorobić się pokaźnej sumy pieniędzy.

Swój biznes prowadził w niewielkim pokoju, tuż obok niczego nie świadomej matki i jej partnera. Pracował sam, nie kontaktował się ze środowiskiem przestępczym, nie wydawał zarobionych pieniędzy i nie wzbudzał jakichkolwiek podejrzeń. Przez nieco ponad rok dokonał 14 tysięcy transakcji na kwotę ponad 4 mln euro, stając się tym samym jednym z największych handlarzy narkotyków w historii niemieckiej przestępczości. Dochód w bitcoinach, bo tą kryptowalutą się posługiwał, wyniósł 15 188 BTC, czyli według dzisiejszego kursu w wys. 225 370,58 zł bałoby to kwotę niemal 3,5 mld złotych. Dla porównania roczny budżet Poznania wyniósł w tym roku 4,4 mld zł.

Choć działalność Maxa była niezgodna z prawem, za co poniósł surową karę, to nie można odmówić mu sprytu, kreatywności i wiedzy dotyczącej internetowego handlu.

Narkotyki kupował i sprzedawał za pośrednictwem poczty i paczkomatów, czym zapoczątkował zupełnie nowy system dystrybucji, niezwykle trudny do wykrycia. Z tego też powodu dokument Müller i Schmitta wykorzystywany jest do szkolenia policjantów zajmujących się cyberprzestępczością.

Choć śledczy byli przekonani, że bohater filmu, po warunkowym zwolnieniu z zakładu poprawczego, nie wróci na drogę przestępstwa, w marcu tego roku prokuratura rozpoczęła kolejne dochodzenie z jego udziałem.

Cały film można znaleźć w internecie. Polecamy.

→ (mb)

3.12.2021

• foto / screen: GT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.