77. rocznica wyzwolenia Piotrkowa

18 stycznia 1945 r. żołnierze 52. Gwardyjskiej Brygady Czołgów pod dowództwem ppłk Ludwika Kurista wyzwolili Piotrków Trybunalski spod niemieckiej okupacji.

Sowieccy żołnierze, ci sami, którzy 17 września 1939 roku napadli na Polskę, sześć lat później przynieśli Polsce wolność.

Ludzie przestali był rozstrzeliwani na ulicach, gazowani, paleni w krematoriach, torturowani, pozbawiani godności…

Jest to niepodważalny fakt. Niezależnie od tego, jak potoczyły się dzieje naszego kraju, niezależnie od nastrojów rusofobicznych panujących od dłuższego czasu i prób przekłamywania historii przez wszelkiego rodzaju kreatury.

Niezależnie od fałszywej i niegodnej postawy obecnych władz miasta, które konsekwentnie unikają organizacji obchodów rocznicy wyzwolenia Piotrkowa.

→ (mb)

18.01.2022

• zdjęcie tytułowe: Piotrków, defilada wojskowa 11/02/1945 r., foto: archiwum, źródło: dawnypiotrkow.pl

• więcej o wyzwoleniu Piotrkowa: > tutaj

 

7 Replies to “77. rocznica wyzwolenia Piotrkowa

 1. Czy wymieniając przestępstwa jakie stosował dotychczasowy okupant- “Ludzie przestali był rozstrzeliwani na ulicach, gazowani, paleni w krematoriach, torturowani, pozbawiani godności… ” celowo pan redaktor nie wymienił gwałtów, z tego powodu, że żaden z okupantów nie gwałcił czy dlatego, ze pierwszy okupant nie gwałcił, a drugi już tak ? Jak to interpretować ??

  Zmiana okupanta- najeźdźcy, którzy byli ze sobą w zmowie jest tym czym jest i nie ma nic wspólnego z wyzwoleniem

  Jakby pana redaktora okradał na ulicy złodziej, a zjawił się kolejny, który pobiłby i okradł was obu to rozumiem, że będzie dla pana wyzwolicielem ?

 2. Zamieściłem kilka zdań na stronie epiotrków, ale tamtejszy cenzor skrupulatnie wycina wszelkie wzmianki o UB, torturach uczniów, czy przeszłości znanego kiedyś ,,taxi 47”.
  Swoiście pojmowana wolność prasy.

    1. A może chociaż jakieś inicjały?
     Google pokazuje W. Ś., ale nie wiem ,czy to dobry trop?

 3. Ten orzeł na froncie trybuny ma zamalowaną koronę, od takiego drobiazgu zaczynała nowa władza, później drobnostki zamienili na tortury uczniów Chrobrego

  1. A o Katyniu i jego zakłamywaniu już nikt nie pamięta ?

   Czekam na opinię autora tekstu co sądzi o zbrodni Katyńskiej- chyba , że jeszcze nie słyszał…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.