Piotrków. Śmieci po 35 zł. Tak zdecydowała rada miasta

Grupa radnych piotrkowskiej rady miasta podjęła decyzję o podwyżce ceny wywozu nieczystości z 29 na 35 zł. Są to koalicjanci gminnej władzy, którą reprezentuje prezydent, mgr inż. Krzysztof Chojniak, z zawodu i mentalności nauczyciel.

Formalnie punkt 4.4. porządku obrad XLVII sesji Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zaplanowanej na 26 stycznia 2022 r. miał brzmienie:

Podjęcie uchwały w sprawie zmieniającej uchwałę w sprawie wyboru metody ustalania opłaty i stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Nazwiska radnych, którzy zgodzili się na ponad 20% podwyżkę: Czyżyński, Masiarek, Więcławska, Czubała, Wójcik, Tera, Pęcina, Dziemdziora, Błaszczyński, Pencina, Kaźmierczak, Dajcz, Czajka.

Przeciwko zmianom byli: Stachaczyk, Janik, Cecotka, Wężyk-Głowacka, Piekarski, Gajda, Staszek.

Od głosu wstrzymali się: Olejnik, Madej, Czechowska.

Głosowanie odbyło się w trybie korespondencyjnym, nie było żadnej dyskusji. Czteroosobowa rodzina za wywóz nieczystości płaciła miesięcznie 116 zł, po zmianach, od 1 marca br., będzie to 140 zł. W ujęciu rocznym, odpowiednio: 1392 i 1680 zł.

Wyniki głosowania. Kliknij, aby powiększyć.

W listopadzie radni przegłosowali uchwały o podwyżce uposażenia prezydenta oraz członków rady miasta. Dochód miesięczny Chojniaka został wywindowany z 10 940 na 19 485 zł, szeregowego radnego z 1 100 na 2 738 zł. Przewodniczący komisji otrzymali dietę 3.060 zamiast 1 510 zł, a przewodniczący rady Błaszczyński 3 221 zamiast 2 013 zł.

By żyło się lepiej.

→ K. Kozielski

26.01.2022

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

7 Replies to “Piotrków. Śmieci po 35 zł. Tak zdecydowała rada miasta

 1. Żeby zostać posłem albo radnym, trzeba ludziom mówić to co chcą usłyszeć. I tyle w temacie. Lekarz pulmunolog radny miejski Marian B. pobiera teraz ponad 3.200 diety radnego. Przez 5 lat kadencji (60 miesięcy) uzbiera ponad 193 tys. zł. Do tego dojdą pensje za leczenie pacjentów oraz za orzekanie o niepełnosprawności. Sam też posiadał (nie wiem czy jeszcze) orzeczenie o niepełnosprawności związane z dysfunkcją narządu ruchu.
  Chciałbym się też dowiedzieć, czym dojeżdża z Piotrkowa do Chełma i z powrotem przewodniczący rady nadzorczej TBS w Chełmie, urzędujący prezydent naszego miasta?

  1. To nie lekarz. To konował. Niecałe 2 lata temu zmarł tata mojej koleżanki (63 albo 64 lata) na raka płuc. Chodził w Bełchatowie do przychodni, gdzie przyjmował Błaszczyński i od kilku lat robił co roku RTG płuc, a Błaszczyński ciągle powtarzał coś w stylu: mikroskopijne zmiany.
   Gdy się gorzej poczuł i pojechał do lekarza do Łodzi okazało się, że w obu płucach ma zmiany po 6 cm średnicy.
   Taki to lekarz…

  1. J. Gowin już nie jest w rządzie, to może i On już nie pełni funkcji przewodniczącego chełmskiego TBS-u.

 2. Piotrków to dziwne miasto – deweloperzy budują osiedla na peryferiach, bagnach zamiast w środku miasta. W środku miasta mamy na najlepszych terenach inwestycyjnych firmy śmieciowe z których jedyna korzyści to smród, szczury i wietrzenie magazynów. Na śmieciach nie zrobisz takiego biznesu jak na mieszkaniach, galeriach, zakładach usługowych, produkcyjnych – mało pracowników – duże tereny na składowanie – ciężko zarobić na podatek.
  Radni łatają budżet podnosząc podatek – firmy przerzucają to na koszty odbioru śmieci – radni podnoszą nam opłatę itd – zamknięte koło. Już nawet zaprzestali pokazywania miast gdzie jest drożej – może już takich nie ma?
  Dlaczego miasto nie przejęło tych terenów po upadłych zakładach i nie przeznaczyło na sprzedaż pod inwestycję jest dla mnie dużą zagadką. Jak nie mogło kupić to dlaczego dał zgodę na śmieci w środku miasta?
  Może warto podatek od firm śmieciowych przeznaczać jednak na dopłaty, może stworzyć własną spółkę by te firmy poszukały nowych tańszych lokalizacji.
  Te tereny mają naprawdę potencjał jak np. niewykorzystywane bocznice kolejowe.

 3. Same kwiatki w tej radzie wybranej przez społeczeństwo: Masiarek, dyrektor PGE Dystrybucja SA (spółka od wielu lat na deficycie) w Piotrkowie Trybunalskim z uposażeniem ponad 30 tyś zł miesięcznie. Dziemdziora z milicyjną emeryturą powyżej 6 tyś zł z ZUS od wielu lat na deficycie, nie wspominając już o pozostałych radnych zatrudnionych przez państwo na deficycie, nauczycieli, lekarzy itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.