Bezpieczeństwo ruchu. Policyjne statystyki za styczeń 2022 r. A w Piotrkowie?

Zmiana stawek mandatów drogowych wpłynęła na zachowanie kierowców. Do policyjnych statystyk dotarł dziś reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Najwięcej, bo aż o 55 procent obniżyła się liczba przekroczenia prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. Wykroczeń kierowców wobec pieszych jest mniej o prawie jedną trzecią (29,5 proc). Natomiast przypadków nieprawidłowego wyprzedzania policjanci stwierdzili o ponad jedną czwartą mniej. Widoczny spadek (15 proc.) odnotowano też w przypadku nieustępowania pierwszeństwa innemu pojazdowi – informuje portal RMF24.

Tymczasem w Piotrkowie Trybunalskim, w zachodniej części miasta, nietrudno dostrzec kierowców ignorujących prawa pieszych.

Przypominamy za portalem RMF24: za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście płacimy 1500 zł. Taki sam mandat będzie groził kierującemu pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną i nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

1500 zł płaci również kierujący, który wyprzedzi inny pojazd na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem. Mandat taki grozi również za omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kwoty mandatów za naruszenia zagrażające pieszym wzrastają do 3000 zł, jeśli są popełnione w warunkach recydywy.

Z kolei naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazów wyprzedzania innych pojazdów jest zagrożone karą 1000 zł mandatu. W przypadku recydywy kwota wynosi 2000 zł.

→ K. Kozielski

1.02.2022

• foto: Gazeta Trybunalska

• więcej o bezpieczeństwie ruchu drogowego: > tutaj

 

One Reply to “Bezpieczeństwo ruchu. Policyjne statystyki za styczeń 2022 r. A w Piotrkowie?”

  1. To jeszcze nic – tutaj przynajmniej wszyscy się spodziewają bezprawia. Lepsze jaja są po zachodniej stronie przejazdu kolejowego na Słowackiego i to całkiem często – za każdym razem, kiedy przejeżdża kilka pociągów jeden po drugim.
    Wschodnia część miasta nie jest wiele lepsza. Są miejsca (i to w pobliżu siedziby głównej naszych Umiłowanych Włodarzy), gdzie powszechna jest na przykład jazda po chodniku. Też bogato nagradzana (mniej punktów karnych, ale ciągle czterocyfrowa kwota).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.