Sztuka życia według Sri Sri Ravi Shankara

Jak być szczęśliwym? Sri Sri Ravi Shankar receptę na szczęście zawarł w 10 punktach. W pierwszym radzi: ogranicz swoje potrzeby, dodaj więcej obowiązków. Jeśli tak zrobisz wkrótce pojawi się entuzjazm, radość, kreatywność.

Ravi Shankar urodził się 13 maja 1956 roku w Papanasam we wschodnich Indiach. Jest przywódcą duchowym, guru jogi, założycielem fundacji i ruchu “Art of Living”, które od 40 lat jednoczą ludzi w 156 krajach na świecie.

Fundacja posiada 10 tys. ośrodków, w tym także w Polsce, i oferuje warsztaty rozwoju osobistego, zawierające elementy jogi, medytacji, technik oddechowych i praktyczną wiedzę, która prowadzi do eliminacji stresu i poprawy jakości życia.

Shankar, którego imię znaczy tyle, co “Słońce”, często nazywany Siri Siri (honorowy), zwykł mówić o “Sztuce życia”:

To zasada, filozofia. To raczej ruch, niż organizacja. Jego główna wartość polega na tym, aby znaleźć spokój w sobie i zjednoczyć przedstawicieli różnych kultur, tradycji, religii, narodowości i  wskazać, że wszyscy mamy jeden cel , którym jest dbanie o ludzkie życie.

W swoich książkach i wystąpieniach stara się wykazać, że miłość, mądrość i wewnętrzna harmonia są najważniejszymi elementami ludzkiego życia, są w stanie pokonać wszelkie trudności i prowadzić do szczęścia. Integralną częścią jego nauki jest dbałość o sprawność ciała, a więc praktykowanie jogi, stosowanie technik relaksacyjnych i medytacja.

Shankar radzi: Tylko samoakceptacja i duchowość mogą uwolnić cię od samotności, a nie “bratnie dusze”. Foto / źródło: srisriravishankar / instagram.com

W styczniu br. portal “Planeta Polska” opublikował artykuł pt. “10 rad Sri Shankara, które potrafią napełnić optymizmem”. Oto one:

Dopóki nie nauczysz się obsługi wioseł, zmiana łodzi nie ma sensu.

Od czasu do czasu wpadamy w kłopoty. Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? Przychodzą, aby nauczyć, aby uświadomić to, że masz tyle dobrych rzeczy. To sprawia, że życie staje się bardziej żywe. Zaakceptuj to.

Nie ma potrzeby nigdzie się spieszyć. Ale musisz być tam, gdzie chcesz. Jeśli czujesz, że jesteś nie na swoim miejscu, wstań i idź tam, gdzie wzywa Twój wewnętrzny głos. Pamiętaj, że aby coś znaleźć, nie jest konieczne gdzieś iść. To bardzo piękny aspekt, klucz jest w ciągłej obecności.

Nie staraj się kontrolować ludzi i wydarzenia. Nie planuj, nie czekaj, nie pragnij, wyluzuj. Naucz się, jak zrobić przerwę, podczas której nic się nie dzieje. Pozwól ludziom przychodzić do ciebie, a wydarzeniom zaistnieć. Przydarzają się z jakiegoś powodu.

Daj sobie wolność bycia sobą, a innym – bycia innymi. Pamiętaj, że każdy ma swoją własną ścieżkę i własne lekcje. Jeśli ścieżki się przecinają – to świetnie, ale jeśli się rozchodzą, to też dobrze, bo zawsze wszystko wychodzi na dobre.

Nie próbuj mieć wszystkiego naraz. Nawet jeśli wydaje się, że nic nie ma – zawsze jest coś, a czego brakuje – poda nieobojętny przyjaciel, brat, siostra. We wszystkim bądź umiarkowany.

Spotkaj z uśmiechem, z miłością wszystko i wszystkich. Ale nigdy się nie żegnaj na zawsze, bo nic nie jest ostateczne. Mów: „Dziękuję i do zobaczenia”.

Bądź otwarty na ludzi, kosmos, Boga – nazywaj, jak chcesz. Uwierz – wszystko w Twoim życiu jest ułożone w najlepszy dla Ciebie sposób. Nawet jeśli, wydawałoby się, że jest najgorzej. Nigdy nie wiadomo, gdzie znajdziesz, gdzie zgubisz.

Aby założyć czystą koszulę, musisz zrzucić starą. Niemożliwe jest nauczenie się nowych rzeczy lub wprowadzić zmiany, będąc ograniczonym przez ramki starych dogmatów i wierzeń. Uczyń swój umysł plastycznym!

Zrozum, że wszystko składa się z myśli, tylko z myśli. Twoje uznanie piękna jest myślą, twoja niechęć do rzeczy, które są brzydkie jest myślą. Twoje pragnienie lub obrzydzenie jest niczym innym jak tylko myślą. Uświadom sobie, że to tylko myśl, a będziesz wolny. Nic innego nie będzie cię kontrolować, ale będziesz w stanie kontrolować wszystko w swoim życiu.

Jeśli chcesz czegoś w zamian, nie nazywaj tego miłością.

Więcej o życiu, działalności Sri Sri Ravi Shankara i ruchu “Art of Living” można znaleźć na oficjalnej stronie guru: > tutaj oraz: > tutaj i tutaj.

→ M. Baryła

2.02.2022

• na zdjęciu; Ravi Shankar, foto / źródło: srisriravishankar / instagram.com

• czytaj także: > “VII Międzynarodowy Dzień Jogi”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.