Usiłowanie zabójstwa pieszych. Portal BRD24.PL o Piotrkowie

Materiałem prasowym “Gazety Trybunalskiej” z 1 lutego br. pt. “Bezpieczeństwo ruchu. Policyjne statystyki za styczeń 2022 r. A w Piotrkowie?” zainteresował się największy w kraju portal poświęcony bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Tytuł artykułu w witrynie “brd24.pl” brzmi brutalnie: “Usiłowanie zabójstwa pieszych. Piotrków Trybunalski ma 12 śmiertelnych pułapek i nie zamierza ich zmienić”, a jego autorem jest red. Łukasz Zboralski.

Czytamy w nim m. in.:

Piotrkowem zainteresowaliśmy się po tym, jak opublikowano film z sytuacji na przejściu dla pieszych w tym mieście. Kierowcy omijali tam samochód, który zatrzymał się, by przepuścić pieszych. (…) Zapytaliśmy więc Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta w Piotrkowie Trybunalskim o to, ile takich niebezpiecznych przejść dla pieszych jest na miejskich drogach. (…) Podwładni Karola Szokalskiego, dyrektora ZDiUM z Piotrkowa, przysłali nam odpowiedź… której nikt nie podpisał nazwiskiem. (…) Odpowiedź jest zatrważająca. Urzędnicy przyznają, że na miejskich ulicach mają co najmniej 12 przejść bez sygnalizacji przez co najmniej 3 pasy ruchu. I nie wliczyli do tego takich przejść zlokalizowanych przy rondach – należy więc zakładać, że jest ich zdecydowanie więcej. Trzy z tych przejść wykonane są jako „przejścia aktywne” – czyli takie, w których są jakieś migające lampki, nie mające realnego wpływu na BRD. (…) Najbardziej zatrważające część odpowiedzi dotyczyła jednak tego, kiedy i jak urzędnicy z Piotrkowa Trybunalskiego zamierzają zmienić niebezpieczne przejścia dla pieszych. „na chwilę obecną miasto Piotrków Trybunalski nie planuje przebudowy tychże przejść” – odpisali urzędnicy.

Z treści łatwo wywnioskować, że uwagi i działania “Gazety Trybunalskiej” dotyczące infrastruktury drogowej w Piotrkowie, które niezmiennie przekazujemy opinii publicznej od niemal 7 lat nie są bezpodstawne. Dostrzegają je także specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Red. Zboralski pisze pod koniec:

Postawa samorządowców z Piotrkowa Trybunalskiego obnaża pozorowanie działań na szczeblu państwowym. Nikt nie ma wątpliwości, że takiej infrastruktury nie powinno być na drogach, że grozi utratą życia i zdrowia. I jednocześnie nikt nie ma odwagi, by samorządowych zarządców dróg zobowiązać do zmian. To tym bardziej kuriozalne, że Ministerstwo Infrastruktury doskonale zdaje sobie sprawę z wagi problemu – zamówiło i wydało całą grubą księgę wytycznych dotyczących budowy bezpiecznych przejść dla pieszych. Urzędnicy z Piotrkowa Trybunalskiego właśnie pokazali, co takie wytyczne dają…

Warto przeczytać cały artykuł z “brd24.pl”: > tutaj.

→ K. Kozielski

21.02.2022

• grafika: brd24.pl

• więcej o bezpieczeństwie ruchu drogowego: > tutaj

 

3 Replies to “Usiłowanie zabójstwa pieszych. Portal BRD24.PL o Piotrkowie

  1. Ogólnie trzeba przyznać z całą stanowczością, że całe to zarządzanie miastem to jedna wielka improwizacja- gdyby tak wziąć sygnalizacje świetlne, które działają albo za krótko, a w innych miejscach za długo, nie działające zielone strzałki na wielu skrzyżowaniach czy ronda , gdzie każde ma swój “urok” to aż się wierzyć nie chce, że ktoś za to dostaje pieniądze…

    1. Oraz te działające w nocy czy w niedzielę przy minimalnym ruchu.
      Jakimś cudem zmieniono niedawno sygnalizację na skrzyżowaniu Al. Armii Krajowej i ul. Wojska Polskiego, gdzie od strony południowej na pasie do skrętu w prawo nie było nigdy zielonego światła, tylko czerwone ze strzałką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.