Defibrylator w piotrkowskiej komendzie policji

W hallu recepcyjnym Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim pojawił się automatyczny defibrylator zewnętrzny. Urządzenie ratujące życie zostało zakupione z środków Wojewódzkiej Komisji Funduszu Prewencyjnego PZU Życie S.A., Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy wsparciu Związków Zawodowych Policjantów.

Statystyki medyczne wyraźnie wskazują, że gdy dochodzi do nagłego zatrzymania akcji serca  uciski na klatkę piersiową  i użycie AED, w ciągu 3 do 5 minut od utraty przytomności, daje ratowanej osobie nawet 70% szans na przeżycie.

Defibrylator znajduje się obok okienka recepcyjnego. Foto: KMP Piotrków. Kliknij, aby powiększyć.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED), to urządzenie, którego należy użyć w przypadku udzielania pomocy osobie, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia – gdy osoba jest nieprzytomna i nie oddycha. Obsługa AED nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Urządzenie komunikatami głosowymi instruuje osobę udzielającą pierwszej pomocy, a dostarczany impuls elektryczny może przywrócić prawidłowy rytm serca.

W drugiej połowie marca funkcjonariusze policji i pracownicy komendy przeszli szkolenie w obsłudze urządzenia.

Jednostka w Piotrkowie nie jest jedynym w kraju miejscem, gdzie zainstalowano defibrylatory. W czerwcu 2021 r. aparaty trafiły do wszystkich komend znajdujących się w województwie śląskim.

W Piotrkowie AED wcześniej pojawiły się w instytucjach samorządowych, pisaliśmy o tym w notatce pt. “Defibrylatory w instytucjach miejskich”.

→ (mb)

8.04.2022

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.