Kardynał Dziwisz oczyszczony z podejrzeń. Decyzja Stolicy Apostolskiej

Nuncjatura Apostolska w Warszawie przekazała dziś komunikat, w którym informuje, że analiza dokumentacji zebranej przez kard. Angelo Bagnasco, a dotyczącej działań kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005-2016) – “pozwoliła ocenić te działania kard. Stanisława Dziwisza jako prawidłowe”.

Pełna treść dokumentu:

Nuncjatura Apostolska w Polsce informuje, że Stolica Apostolska zbadała dokumentację dostarczoną przez kard. Angelo Bagnasco, emerytowanego arcybiskupa Genui, zebraną podczas jego wizyty w Polsce w dniach 17 – 26 czerwca 2021 roku, której celem była weryfikacja niektórych przypadków związanych z działaniami kard. Stanisława Dziwisza podczas pełnienia przez niego funkcji arcybiskupa metropolity krakowskiego (2005 – 2016).

Analiza zebranej dokumentacji pozwoliła ocenić te działania kard. Stanisława Dziwisza jako prawidłowe i w związku z tym Stolica Apostolska postanowiła dalej nie procedować.

Warszawa, 22 kwietnia 2022 r.

Wkrótce po publikacji komunikatu kardynał Dziwisz wydał oświadczenie, w którym stwierdził:

Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by w odpowiedzialny sposób odnieść się do wysuwanych pod moim adresem zarzutów w okresie pełnienia przeze mnie urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego w latach 2005-2016.

Podczas swojej wizyty w Polsce w czerwcu 2021 roku, Ks. Kardynał Angelo Bagnasco, jako przedstawiciel Stolicy Apostolskiej dołożył wszelkich starań, aby wyjaśnić wspomniane zarzuty, dla mnie niezasłużone i bolesne.

Mam nadzieję, że dzisiejszy komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce przyczyni się nie tylko do wyjaśnienia sprawy, ale także do przywrócenia pokoju ducha wszystkich osobom, które czuły się dotknięte posądzeniami, z jakimi się spotkałem.

→ (mb)

22.04.2022

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

One Reply to “Kardynał Dziwisz oczyszczony z podejrzeń. Decyzja Stolicy Apostolskiej”

  1. A czy można prosić o listę tych działań, jakie podjął kardynał Dziwisz ??

    Jak dobrze pamiętam to złamał przyrzeczone słowo i upublicznił pamiętniki papieża JPII- niech mnie ktoś poprawie jak się mylę.

    Skoro Watykan i cała reszta tak skrupulatnie , rzetelnie wszystko robi w sprawie popełniania ciężkich grzechów przed duchownych, to już dawno powinniśmy zapomnieć o takich sprawach- sama selekcja na wstępie do zakonu czy seminarium powinna eliminować takie przypadki- chyba, że to dzieje się w trakcie pobytu, że takiemu duchownemu z czasem przychodzą do głowy takie “pomysły” pod wpływem przedawkowania ilości wiedzy z dziedziny teologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.