Kraków. Będzie skwer im. Piotra Skrzyneckiego

Miła informacja dotarła do nas z królewskiego Krakowa: 13 kwietnia roku bieżącego tamtejsza rada miasta jednomyślnie przegłosowała uchwałę dotyczącą powstania skweru im. Piotra Skrzyneckiego.

Zieleniec upamiętniający współzałożyciela i długoletniego animatora artystycznej piwnicy “Pod Baranami” i zawiązanego w tym miejscu legendarnego kabaretu powstanie pomiędzy ulicami Poselską a Franciszkańską (> zobacz).

Aktualny dyrektor kabaretu Bogdan Micek zabiegał u radnych o pochylenie się nad decyzją jeszcze w tym miesiącu m.in. ze względu na chęć uhonorowania Piotra Skrzyneckiego w przypadającą 27 kwietnia 25. rocznicę jego śmierci.

Podczas wystąpienia w krakowskim ratuszu dyrektor Micek powiedział:

Ta zbliżająca się rocznica, choć melancholijna, jest wyjątkowo ważną okazją, by skwer na Plantach mógł nosić imię Piotra Skrzyneckiego – to jedno z najukochańszych miejsc, które założyciel Piwnicy pod Baranami mijał codziennie, idąc na Rynek. Jestem głęboko przekonany, że jako krakowianie jesteśmy to winni człowiekowi, który stał się jednym z najlepszych i najważniejszych ambasadorów naszego miasta. Nie byłoby Ewy Demarczyk i wielu innych artystów, gdyby nie Piotr Skrzynecki i Piwnica Pod Baranami.

Jak poinformowała “Gazeta Krakowska” radny Łukasz Maślona zaproponował także, by wraz z nadaniem nazwy skwerowi posadzić drzewo, które “rosłoby wraz z pamięcią o Piotrze Skrzyneckim”.

→ (mb)

14.04.2022

• na zdjęciu postać P. Skrzyneckiego przed Pałacem Pod Baranami, foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Piwnica pod Baranami – miejsce kultu jednostki”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.