Banki podnoszą oprocentowanie lokat i depozytów

Po apelu premiera Morawieckiego o podniesienie oprocentowania lokat i depozytów kilka banków, jak ING, Alior Bank, Getin Noble Bank wprowadziła podwyżki, inne – np. Pekao – zamierzają wprowadzić zmiany.

Po podwyżkach stóp procentowych, które spowodowały wzrost oprocentowania kredytów, w tym mieszkaniowych i hipotecznych zawartych ze zmienną stopą procentową, banki nie dokonały korekty oprocentowania lokat i depozytów. (Czytaj: > “Mieszkaniowy boom, czyli wieszanie kredytobiorców na hakach”).

W przestrzeni publicznej pojawiły się słowa krytyki skierowane nie tylko wobec banków, ale także Rady Polityki Pieniężnej, Narodowego Banku Polskiego, a także rządu Mateusza Morawieckiego.

Szef rządu pytany wczoraj o możliwość wprowadzenia rozwiązań ustawowych na powiązanie oprocentowania lokat ze stopą referencyjną NBP i sposób w  jaki sposób chce przekonać banki do podniesienia oprocentowania depozytów, odparł: “Poprzez perswazję”.

Pierwsze zmiany zaproponował ING Bank informując Polską Agencję Prasową że “dla klientów, którzy jeszcze z ING nie oszczędzają oprocentowanie wynosi 4 proc. przez 3 miesiące, dla kwot poniżej 200 tys. zł. Natomiast dla dotychczasowych klientów bank oferuje 4 proc. przez 3 miesiące, dla nowych środków do 200 tys. zł. Podstawowa stawka oprocentowania dla kont oszczędnościowych wynosi 0,5 proc. W ofercie dla firm oprocentowanie dla nowych środków nie przekraczających salda 10 mln na rachunkach ‘OKO dla firm’ wynosi 3,5 proc. Oprocentowanie standardowe nie ulega zmianie i wynosi 0,5 proc., co oznacza, że dla nowych środków wpłaconych w okresie promocji można uzyskać 4 proc. w skali roku”.

Alior Bank, którego największym udziałowcem jest PZU ( 31.91% akcji), zdecydował się podwyższyć oprocentowanie kont oszczędnościowych oraz lokat na nowe środki dla klientów indywidualnych. PAP podała, że “stawką 5 proc. w skali roku objęto od 10 maja ‘Lokatę na nowe środki’ na okres 365 dni. Zgodnie z informacją, w przypadku pozostałych okresów oprocentowanie wyniesie odpowiednio 4,5 proc. w skali roku na 182 dni oraz 4 proc. w skali roku na 92 dni. Od 4 maja br. bank podniósł oprocentowanie “Konta Oszczędnościowego”, które przy saldzie od 200 tys. zł (włącznie) wynosi 1 proc. w skali roku, a przy niższym niż 200 tys. zł – 0,75 proc. w skali roku.

Mający poważne problemy finansowe Getin Noble Bank Bank ( w 2014 r. za 1 akcję banku placono na giełdzie 10 zł, dziś zaledwie 19 groszy) w produkcie “Lokata na nowe środki” proponuje promocyjne oprocentowanie nawet do 5,5 proc. w skali roku. Z kolei dla „Nowych środków na elastycznym koncie oszczędnościowym” – do 5 proc. w skali roku. Zgodnie z informacją banku minimalna kwota lokaty z oprocentowaniem promocyjnym wynosi 5 tys. zł. Natomiast w nowej ofercie „Nowe środki na elastycznym koncie oszczędnościowym” promocyjne oprocentowanie w skali roku sięga 5 proc. dla kwoty do 400 tys. zł.

Bank Polska Kasa Opieki SA (Pekao), odkupiony przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od włoskiego UniCredit, zamierza dopiero wprowadzić zmiany w oprocentowaniu lokat. Szczegóły mają być znane wkrótce.

Na wczorajszej konferencji minister finansów Magdalena Rzeczkowska przekazała, że rząd w najbliższym czasie przedstawi rozwiązania, które będą wspomagały oszczędzanie przez Polaków. Dodała, że w ramach tych propozycji resort finansów pracuje nad kwestią obligacji detalicznych dla obywateli.

Dla przypomnienia: ceny towarów i usług w kwietniu br. wzrosły r/r o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 2,0 proc.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w ubiegły czwartek wszystkie stopy procentowe o 75 pkt bazowych, co spowodowało, że stopa referencyjna wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc.

→ (mb)

11.05.2022

• foto: pixabay.com

• źródło: PAP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.