Ila zarabia urzędnik? Przegląd ofert z Krakowa i Białegostoku

Od 3,1 tys. zł brutto dla podinspektora w departamencie urbanistyki do 5,5 tys. dla urzędnika w biurze współpracy krajowej – to przykładowe widełki płacowe oferowane aktualnie przez UM w Krakowie i Białymstoku. Oba miasta jako jedne z niewielu samorządów podają w ogłoszeniach o pracę kwoty wynagrodzeń.  

Na stronie BIP krakowskiego magistratu można znaleźć obecnie kilka ofert pracy na stanowiska urzędnicze. To co wyróżnia je spośród innych w administracji samorządowej to informacja o widełkach płacowych oferowanych na danym stanowisku.

Na przykład kandydatom na stanowisko w USC w Krakowie oferowane jest wynagrodzenie zasadnicze w wysokości od 3,8 tys. zł do 4,5 tys. zł brutto. Do tego w zależności od posiadanego stażu pracy urząd wypłaca dodatek stażowy. W ofercie wskazano też, że urzędnikom przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli tzw. trzynastka. Jak zaznaczono w ofercie, wynagrodzenie, o którym mowa, zostanie ustalone na czas trwania pierwszej umowy o pracę zawartej na czas określony.

Lepsze warunki UM Kraków oferuje kandydatom na stanowisko w biurze współpracy krajowej w Kancelarii Prezydenta. Osoba zatrudniona na tym stanowisku może liczyć na wynagrodzenie zasadnicze wraz z dodatkiem funkcyjnym z przedziału 4,5 tys. zł do 5,5 tys. zł zł brutto plus dodatek za wieloletnią pracę w zależności od posiadanego stażu pracy.

Oprócz tego UM Kraków poszukuje trzech urzędników do wydziału obsługi urzędu proponując wynagrodzenie zasadnicze w wysokości od 4 tys. zł do 5 tys. zł brutto plus dodatek za wieloletnią pracę. Z kolei kandydatom do pracy w referacie architekta systemu w Centrum Obsługi Informatycznej urzędu miasta proponowane jest wynagrodzenie zasadnicze w wysokości od 4850 zł do 5350 zł plus dodatek stażowy. 

Niższe stawki proponuje kandydatom UM Białystok. Na stanowisku głównego specjalisty ds. nadzoru budowlanego, który ma m.in. nadzorować prawidłowy przebieg prac budowlanych podczas realizacji poszczególnych inwestycji miasto proponuje wynagrodzenie brutto w przedziale od 3,8 tys. do 4,4 tys. zł brutto. W ofercie zaznaczono, że proponowana stawka dotyczy pierwszej umowy o pracę, która zostanie zawarta na czas określony do 6-u miesięcy.

Na stanowisku podinspektora w Departamencie Urbanistyki i Architektury miasto oferuje na początek wynagrodzenie brutto  w przedziale 3,1 – 3,3 tys. zł. Z kolei inspektor w Biurze Bezpieczeństwa Informacji w ramach pierwszej umowy na okres 6 miesięcy może liczyć na pensję w wysokości 3,2 ty. – 3,5 tys. zł brutto.

Według danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w administracji samorządu terytorialnego w 2021 r. wyniosło 5828,24 zł brutto. To o prawie 323 zł brutto więcej niż w 2020 r. (5505,4 zł brutto). Na tle innych działów administracji publicznej zarobki samorządowców są wyraźnie niższe. Dla porównania w ubiegłym roku, przeciętne wynagrodzenie w całej administracji publicznej wyniosło 6567,49 (w 2020 r. – 6107,96 zł).

→ (mp) / Samorząd PAP

10.05.2022

• foto: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.