Polska macha szabelką, a Niemcy i Włosi będą nadal kupować gaz od Rosji

Agencja Reutera poinformowała w piątek, 20 maja, że rządy Niemiec i Włoch, po rozmowach w Brukseli, zezwoliły krajowym firmom energetycznym, na otwarcie kont w rublach, aby płacić za rosyjski gaz bez naruszania sankcji nałożonych na Moskwę przez Unię Europejską.

W notatce pt. “Germany and Italy approved Russian gas payments after nod from Brussels – sources” czytamy m. in. iż Komisja Europejska opublikowała dwa zestawy pisemnych wytycznych, jak kupować rosyjski gaz bez naruszania sankcji, ale całość została tak sformuowana, aby stworzyć swobodne pole do interpretacji wskazań i móc nadal kupować rosyjski surowiec.

W tej sprawie wypowiedzieli się dyplomaci cytowani przez Reutersa, zwracając przy okazji uwagę, że takie postępowanie może podważyć jedność UE wobec Rosji, gdy część podmiotów handlujących energią otworzy konta w rublach, a inne nie zdecydują się na ten krok.

Reuters przypomina, że tylko trzy kraje: Polska, Bułgaria i Finlandia całkowicie odrzuciły żądania Rosji, co spowodowało wstrzymanie dostaw gazu.

Polska – pisze Reuters – zażądała od Brukseli precyzyjnych wskazówek co do tego, czy firmy mogą otwierać konta w rublach i jak postępować w sprawie wytycznych.

Przedstawiciel ministerstwa gospodarki Holandii oświadczył, że jego kraj lobbuje za przejrzystym stanowiskiem UE, aby “wyznaczyć jedną linię działań dla całej UE”.

→ (mb)

23.05.2022

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: >“Polska bez rosyjskiego gazu. Mądrość czy głupota rządu?”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.