Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie: Wolny świat ma dziś twarz Ukrainy

W niedzielę, 22 maja 2022 r., prezydent RP Andrzej Duda przebywał w Kijowie. Wizyta głowy polskiego państwa utrzymywana była, ze względów bezpieczeństwa, w tajemnicy.

Prezydent Duda został zaproszony na posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy.

A gdy wszedł na salę obrad został przywitany bardzo gorąco, jak wita się drogich i wiernych przyjaciół. Parlamentarzyści wstali i długimi brawami wyrazili sympatię dla polskiego prezydenta, dla Polski.

Podczas wystąpienia padły m. in. takie słowa:

Pomimo wielkich zniszczeń, pomimo strasznych zbrodni, wielkiego cierpienia, którego każdego dnia doświadcza ukraiński naród, rosyjscy najeźdźcy nie złamali Was, nie udało im się to i wierzę w to głęboko, że nigdy im się to nie uda. Chcę to dziś powiedzieć z całą mocą: wolny świat ma dziś twarz Ukrainy.

Następnie Andrzej Duda rozmawiał „w cztery oczy” z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim; odbyły się również rozmowy delegacji obu państw pod przewodnictwem prezydentów.

Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy, Andrzej Duda wskazywał, że Ukraina potrzebuje środków na odbudowę, a świat potrzebuje Ukrainy, która jest dużym producentem żywności. Relacjonował, że z Wołodymyrem Zełenskim omówili kwestię odblokowania portu w Odessie oraz możliwości skierowania ukraińskich produktów rolnych do innych portów.

– Musimy zachować jedność z Ukrainą, a my wszyscy w ramach UE i NATO musimy zachować jedność wokół Ukrainy – przekonywał.

Prezydentowi towarzyszyli w Kijowie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch oraz minister KPRP Wojciech Kolarski.

To trzecia w ostatnim czasie wizyta Prezydenta RP na Ukrainie: Andrzej Duda udał się do Kijowa 23 lutego br. – dzień przed rosyjską agresją, kolejną wizytę złożył 13 kwietnia br. Wraz z Prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii odwiedził wówczas m.in. podkijowską Buczę, Irpień i Borodziankę.

→ (kk)

23.05.2022

• foto: Jakub Szymczuk / KPRP

• źródło: KPRP / prezydent.pl

• więcej o Ukrainie: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.