Trzeciomajowa rewia mody

Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Piotrkowie Trybunalskim są doskonałą okazją do przeglądu najnowszych trendów w modzie gminnej i powiatowej, a nawet wojewódzkiej.

W mieście brakuje godnego miejsca upamiętniającego uchwalenie konstytucji. Foto: piotrkow.pl Kliknij, aby powiększyć.

Odpicowane na galowo delegacje uczestniczące w składaniu kwiatów pod mizerną tabliczką, przytwierdzoną w 1916 r. do ściany kościoła bernardynów, są jednym z dowodów na nieustający rozwój miasta i dobrobyt jego mieszkańców, o którym nieustannie przypomina prezydent mgr inż. Krzysztof Chojniak, z zawodu nauczyciel.

Służby mundurowe

Podczas tegorocznych uroczystości najlepiej zaprezentowali się oficerowie Wojska Polskiego i Służby Więziennej, co dziwić nie może, gdyż stosują się do regulaminów, a w szeregach przeważają przystojni faceci.

Delegacja WP i SW. Pierwszy od lewej ks. ppłk Wiesław Żydel – proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Piotrkowie Foto: piotrkow.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Równie dobrze wypadli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. Formacja, w ostatnich kilkunastu latach, przeszła szereg zmian jakościowych, w tym wizerunkowych.

94 proc. Polaków ufa straży pożarnej. To najwyższy wskaźnik w kategorii instytucji publicznych. Foto: piotrkow.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Poprawnie wyglądali strażnicy miejscy, choć nad krojem i dopasowaniem ich służbowych strojów należałoby jeszcze popracować.

Piotrkowska straż miejska, nie jest źle, ale do ideału daleko. Foto: piotrkow.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Oprócz tego na ulicy Słowackiego pojawili się duchowni, w tym biskup pomocniczy dr Marczak, zakonnice, stróże prawa z Komendy Miejskiej Policji, a w asyście: żołnierze i strzelcy w polowych mundurach. W tej drugiej formacji znalazły się również dziewczyny, a kilka z nich o wyjątkowej urodzie.

Strzelcy z JS 1031 im. Józefa Piłsudskiego w Piotrkowie. Klasa sama w sobie. Foto: piotrkow.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Instytucje państwowe, samorządowe, politycy

Wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba (PiS) okazał się być najlepiej i najstosowniej ubranym samorządowcem. Ambitnemu działaczowi PiS udało się wreszcie wyrwać z objęć szafirowych garniturów i brązowych butów, czego nie można powiedzieć o jego koledze z partii pośle Lorku, który nadal tkwi w tym estetycznym koszmarze. Ziemba, choć niezbyt wysoki, jest proporcjonalnie zbudowany i dba o formę: biega i bywa gdzie się tylko da, bo siedzenie za biurkiem najwyraźniej go nudzi. To z kolei sprawia, że przyodziewek go nie szpeci.

Stojący pośrodku radny Janik, ten od dziur w asfalcie i nakrętek po oranżadzie, nie wie jeszcze, że do tego typu stroju nigdy nie wkłada się sportowego chronometru na bransolecie, nawet jeśli jest to rolex, lecz zegarek z kategorii garniturowych.

Zbigniew Ziemba, pierwszy z prawej. Foto: piotrkow.pl Kliknij, aby powiększyć.

Na uwagę zasłużyła także delegacja lewicy, której członkowie wyglądali tak, jakby ich okrycia pochodziły z darów dla powodzian. Patrząc na tych przebierańców trudno się dziwić, że społeczeństwo się od nich odwróciło i wcale nie dlatego, że ich ideologia wywodzi się bezpośrednio z myśli Władimira Iljicza Uljanowa.

Szykowni postkomuniści. Foto: piotrkow.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Pochwalić wypada radną PO Wężyk-Głowacką, byłą kandydatkę na stanowisko prezydenta Piotrkowa. Jej skromna stylizacja z okazjonalnym kotylionem, upięte włosy i ogólna harmonia wyróżniały się na tle bazarowego przepychu rodem z centrum handlowego “Ptak”. Sugerujemy, aby podczas kolejnych obchodów występowała sama, bez towarzystwa tych dwóch dżentelmenów, a efekt będzie jeszcze lepszy.

Look Wężyk-Głowackiej ewoluuje. Wreszcie zrozumiała, że lalka Barbie nie jest najlepszym wzorem do naśladowania. Brawo. Foto: piotrkow.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Nie potrafimy sobie przypomnieć, czy w latach poprzednich w trzeciomajowych obchodach brali udział przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, jeśli nie – nastąpił przełom. W swojej, jak można mniemać, najlepszej marynarce, przyozdobionej czerwonym krawatem, pojawił się nowy prezes Sądu Rejonowego w Piotrkowie SSR Bartek Szkudlarek. Gdybyśmy nie wiedzieli, że prezes Bartek jest rozpoznawalnym twórcą estradowym, “realizującym się na polu katolickiego popu” i osobą, która nie stroni od mediów, pomyślelibyśmy, że korzysta z tego samego domu mody, co trybunalscy działacze SLD.

Prezes sądu Bartek Szkudlarek przyjechał z Łodzi, gdzie mieszka, aby złożyć kwiatki i zaprezentować unikalną stylówkę. Foto: piotrkow.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Jeśli chodzi o władze Piotrkowa, to “Gazeta Trybunalska” zachęca przewodniczącego rady miasta, emerytowanego lekarza od płuc Mariana Błaszczyńskiego, aby przed kolejnym publicznym wystąpieniem zajrzał do redakcji, a my bezpłatnie odprasujemy mu płaszczyk i uczeszemy, aby nie wyglądał, jak ostatnie nieszczęście.

Trzej królowie z piotrkowskiego magistratu, od prawej: Błaszczyński ps. Buziaczek, Chojniak, Kacperek. W tle: poseł Lorek. Foto: piotrkow.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Szkolnictwo

Nie od dziś wiadomo, że polskie nauczycielki mogą być wzorem elegancji dla nauczycielek białoruskich i albańskich.

Kadra pedagogiczna zarabia coraz lepiej, przekłada się to na oryginalne stroje. Foto: piotrkow.pl. Kliknij, aby powiększyć.

Piotrkowską filię Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach od lat reprezentuje na miejskich uroczystościach dwóch panów. Gdyby nie fakt, że są pracownikami kuźni naukowych talentów, zasilających okoliczne przedszkola i urzędy, można by sądzić, że pracują dla Security Service – brytyjskiej służby bezpieczeństwa MI5.

Filia d. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach zawsze deleguje swoich przedstawicieli. Foto: piotrkow.pl Kliknij, aby powiększyć.

I na koniec

Prowadzącą wydarzenie była Elżbieta Jarszak, zatrudniona przez swojego pryncypała Chojniaka “na odcinku kultury”. Jarszak od dawna jest ikoną stylu, co potwierdziła i tym razem.

Jarszak, pierwsza z prawej. Foto: piotrkow.pl. Kliknij, aby powiększyć.

W ostatnim zdaniu pozostaje wyrazić nadzieję, że niektóre ubiory staną się inspiracją dla mieszkańców Piotrkowa i podczas przyszłorocznej ceremonii będzie jeszcze ciekawiej.

→ (mb)

6.05.2022

• wszystkie zamieszczone zdjęcia pochodzą ze strony UM Piotrkowa – piotrkow.pl

 

2 Replies to “Trzeciomajowa rewia mody

  1. super tekst! ten pan w koszuli w kratę na górnym foto po zdjęciu szarfy poszedł naprawiać kosiarkę do garażu specjalnie tak się ubrał żeby nie tracić czasu na przebierkę))))

  2. Brawo za celne, w większości przypadków, komentarze…
    Oprócz pana Mariana wielką radość sprawiła mi pani sędzina w kiecce wprost z sylwestrowej biby…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.