Wyrok w sprawie fundacji Lux Veritatis. Tadeusz Rydzyk uniewinniony, Lidia Kochanowicz-Mańk skazana

Z opóźnieniem, niezależnym od redakcji, informujemy, że zapadł wyrok w sprawie Fundacji Lux Veritatis założonej w 1998 przez redemptorystów o. Jana Króla i o. Tadeusza Rydzyka w Toruniu.

W dniu ogłoszenia wyroku (24 marca br.) Sieć Obywatelska WatchDog opublikowała komunikat:

Nasza sprawa z Fundacją Lux Veritatis, dotycząca nieudostępniania informacji publicznej, zakończyła się wyrokiem, który pokazuje, że czasem udaje się skutecznie wyciągnąć konsekwencje wobec podmiotów nieudostępniających informacji.

Z trojga członków zarządu Fundacji Lux Veritatis sąd uznał za winną Lidię Kochanowicz-Mańk, którą skazał na 3 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu wykonania wyroku na rok. Najważniejszą częścią wyroku jest nakazanie udostępnienia informacji. Przypominamy, że chodzi o informację o wydatkach poczynionych ze środków publicznych.

Jeśli chodzi o pozostałych oskarżonych – Jana Króla i Tadeusza Rydzyka, sąd uznał ich za niewinnych. Od początku procesu wszyscy członkowie zarządu twierdzili, że za udostępnienie informacji odpowiada Lidia Kochanowicz-Mańk.

Z kolei Sieć Obywatelska Watchdog Polska musi zapłacić uniewinnionym po 5040 zł kosztów sądowych. Są to trzy minimalne stawki.

Wyrok jest nieprawomocny.

Ustne uzasadnienie wyroku znajduje się: > tutaj.

Więcej o sprawie i genezie trudności z uzyskaniem informacji publicznej od fundacji Rydzyka: > tutaj.

→ (kk)

13.05.2022

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• źródło: Watchdog Polska

• czytaj także: > “Sieć Obywatelska Watchdog Polska przeciw Zarządowi Fundacji Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.