150 lat Szkoły Podstawowej w Boryszowie (dużo zdjęć)

W miniony piątek, 3 czerwca 2022 r., odbyły się uroczystości związane ze 150-leciem istnienia Szkoły Podstawowej im. Janiny Porazińskiej w Boryszowie gm. Grabica. Ranga wydarzenia była na tyle wysoka, że w obchodach wzięli udział: metropolita łódzki ks. arcybiskup Grzegorz Ryś i wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

O godzinie 12:00 w XVIII-wiecznym kościele św. Wojciecha w Krzepczowie zgromadzili się wierni, aby wziąć udział w mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem abpa Rysia. Miejsca po obu stronach ołtarza wypełniły poczty sztandarowe i wykonawcy z Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grabica pod kierownictwem Michała Domagały.

Msza św. w kościele św. Wojciecha. W centrum ks. arcybiskup Grzegorz Ryś. Kliknij, aby powiększyć.

W homilii, dla której punktem wyjścia były słowa ewangelii św. Jana opisujące rozmowę Jezusa z Szymonem Piotrem o miłości (J, 21, 15-19), znalazły się refleksje dotyczące szkoły, nauki, nauczycieli:

Szkoła uczy miłości – wtedy jest dobra, gdy ktoś wychodzi ze szkoły z pasją. Szkoła jest dobra, jeśli uczy człowieka odpowiedzialności. Mam nadzieję, że tworzycie szkołę, w której nauczyciele uczą się znacznie więcej niż dzieci. I wtedy dzieci rosną w przekonaniu, że szkoła nigdy się nie kończy, że zawsze jest dobry moment, żeby się jeszcze czegoś nauczyć.

Po zakończeniu obrzędów zaproszeni goście udali się do placówki szkolnej, aby uczestniczyć w akademii.

“Tu gdzie szkoła w Boryszowie, szumiał kiedyś wielki bór, słychać było głosy sowie, stąd ta nazwa Boryszów” – zabrzmiały słowa szkolnego hymnu, który został odśpiewany przez uczniów tuż po hymnie państwowym.

W udekorowanej stali gimnastycznej stawili się m. in. przedstawiciele: Sejmu RP, urzędu marszałkowskiego, władz powiatu, gminy, kuratorium oświaty, policji, a także samorządowcy, pedagodzy, emerytowani nauczyciele, duchowieństwo, absolwenci, w tym prof. Uniwersytetu Łódzkiego, historyk Albin Głowacki, rodzice i inne zaproszone osoby.

Profesor Głowacki i była wójt Edwarda Wójcik. Kliknij, aby powiększyć.

Po części oficjalnej, którą rozpoczęła dyrektor szkoły Małgorzata Florczak, w szczegółowy sposób przybliżając historię placówki i osiągnięcia jej podopiecznych, i po wystąpieniach urzędników nastąpiło wręczenie nagród w szkolnych konkursach.

Jakub Teodorczyk z klasy VIII został wyróżniony za projekt znaku graficznego szkoły.

Wójt Grabicy Krzysztof Kuliński wręczył nagrodę Jakubowi Teodorczykowi. Kliknij, aby powiększyć.

Hubert Jarzębowski, Szymon Siuto i Daniel Baur z klasy VI otrzymali nagrody za udział w zmaganiach historycznych.

Wójt Kuliński i laureaci współzawodnictwa historycznego z VI klasy. Kliknij, aby powiększyć

Najmłodsze dzieci: Nikolę Jach z klasy I i Natalię Franas, Aleksandra Łaskiego, Amelię Migdał, Natalię Kulińską z klasy II nagrodzono za najlepsze prace plastyczne.

Onieśmieleni i szczęśliwi laureaci konkursu rysunkowego. Kliknij, aby powiększyć.

Bardzo miłym gestem okazało się być wręczenie gościom pamiątkowych znaczków i “mikrolasu” umieszczonego w szklanych słojach.

Wiceminister Ciecióra, wójt Kuliński i przewodniczący rady gminy Kalisiak z pamiątkowym “lasem”. Kliknij, aby powiększyć.

Nie zabrakło także części artystycznej, z wielką starannością przygotowanej przez dzieci i ich opiekunki: Iwonę Hodorowicz, Agnieszkę Pawłowską, Urszulę Wdowiak, Aleksandrę Romańską. Był więc polonez w wykonaniu ośmioklasistów, zabawna scenka opowiadająca o historii szkoły, układ taneczny, piosenki i dużo muzyki, o którą zadbał Sylwester Ossowski.

Wydarzenie prowadzili absolwenci boryszowskiej szkoły: Ilona Jarzębowska i Andrzej Sudra.

Ilona Jarzębowska i Andrzej Sudra. W tle portret patronki szkoły Janiny Porazińskiej. Kliknij, aby powiększyć.

Szczególnego podkreślenia wymaga wielkie społeczne zaangażowanie całego grona pedagogicznego, w którego skład (obok wymienionych wyżej nauczycieli) weszli: Piotr Florczak, Maria Just, Elżbieta Sudra, Honorata Szulc, Małgorzata Renkiel, Bożena Wocheń, Dominika Chamerska, Halina Jabłońska, Bożena Palus, Piotr Lankocz, Karolina Woźniakowska, a także komitetu rodzicielskiego pod przewodnictwem Ilony Jarzębowskiej oraz wszystkich trójek klasowych.

Pierwsze działania w sprawie obchodów rocznicowych podjęto ponad 2 lata temu, a ostateczne przygotowania zajęły 5 miesięcy. Ich efektem była piękna, wzruszająca i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach uroczystość, która może być wzorem dla innych.

Stało się to za sprawą ludzi mających świadomość, że 150 lat szkoły, to 150 lat rozwoju intelektualnego i kulturowego gminy Grabica, której obecne osiągnięcia gospodarcze i społeczne są niepodważalne.

A na zakończenie wszyscy goście spotkali się w sali OSP w Grabicy, gdzie przygotowano poczęstunek wykwinty i obfity, jakiego mogliby pozazdrościć uczestnicy niejednej uroczystości.

→ M. Baryła

6.06.2022

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o wydarzeniach w Grabicy: > tutaj

© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie treści tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.