Łapiesz mandaty i punkty karne? Zapłacisz wyższe OC

Składki OC mogą wzrosnąć dwukrotnie. Od dziś zakłady ubezpieczeniowe mają dostęp do danych o mandatach i punktach karnych kierowców. Osoby ukarane za najpoważniejsze wykroczenia drogowe mogą płacić za OC nawet dwukrotnie więcej niż dotąd.

W pierwszej fazie zmian ubezpieczyciele uzyskają dane z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, następnie już z  Centralnej Ewidencji Kierowców.

Co jednak w sytuacji, gdy przestępstwo lub wykroczenie popełni inny kierowca niż właściciel auta? Polska Izba Ubezpieczeń informuje, nie będzie to miało znaczenia, ponieważ w momencie zawierania umowy na polisę OC, właściciel auta składa deklarację, kto będzie nim jeździł.

Jeśli więc właściciel auta objętego polisą nie zadeklaruje, że ubezpieczone auto będzie użytkowane także przez młodych kierowców a popełnią oni przestępstwo lub wykroczenie drogowe, zakład ubezpieczeń będzie mógł podnieść składkę OC.

Przy okazji warto przypomnieć, że w 2022 r. wzrosły kary za brak wykupionej polisy OC. Jeśli właściciel auta spóźni się z wykupieniem polisy od jednego do trzech dni – zapłaci 1200 zł kary. Spóźnienie od czterech do 14 dni skutkuje karą w wysokości minimalnej pensji brutto, czyli 3010 zł. Za przerwę w obowiązywaniu OC powyżej 14 dni trzeba zapłacić dwukrotność tej sumy – 4020 zł.

→ (kk)

17.06.2022

• foto: pixabay.com

• źródło: bankier.pl

 

2 Replies to “Łapiesz mandaty i punkty karne? Zapłacisz wyższe OC

  1. Zakład ubezpieczeń będzie mógł podnieść składkę OC – każdy zakład, czy tylko PZU ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.