Pokaźne podwyżki ZUS dla małej działalności gospodarczej w 2023 r.

To już pewne, że prowadzących działalność czeka w przyszłym roku rekordowa podwyżka składek – pisze dzisiejsza “Rzeczpospolita”. Ponad milion osób zapłaci co miesiąc o 187,56 zł więcej niż dotychczas.

Z założeń budżetowych na 2023 r., które przyjął rząd Mateusza Morawieckiego wynika, że  przeciętne wynagrodzenie wyniesie 6839 zł i od tej kwoty liczona będzie składka. Z wyliczeń gazety wynika, że składki wzrosną aż o 15,5%., co w skali roku da 2250 zł.

Składka ZUS nie jest jedynym składnikiem miesięcznej daniny, jaką przekazują przedsiębiorcy. Do tego dochodzi składka zdrowotna w wysokości 9 i 4,9% w zależności od tego, czy płacony jest podatek liniowy, czy według skali podatkowej.

Więcej zapłacą także osoby opłacające składki ZUS na zasadach preferencyjnych przez pierwsze dwa lata od rejestracji swojej działalności. To ponad 300 tys. osób.

Pamiętać należy, że rząd może podwyższyć wysokość podstawy ze względu na rosnącą inflację.

→ (mb)

17.06.2022

• foto: pixabay.com

• źródło: rp.pl

 

2 Replies to “Pokaźne podwyżki ZUS dla małej działalności gospodarczej w 2023 r.

  1. A premier się chwali, ze wpływy do budżetu , pomimo trwającej pandemii wzrosły o 70% tj, jakieś 200 miliardów złotych- jak się podnosi podatki to wpływy muszą wzrosnąć- szkoda, że premier twierdzi, że te wzrosty to wynik likwidacji mafii vatowskich itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.