Sieradz. XII Noc poezji i muzyki. Karolina Cicha, teatr Anny Kłanieckiej, Joanna Słodyczka, Musa Czachorowski i in.

Drugi dzień tegorocznej, dwunastej już, “Nocy poezji i muzyki” rozpoczął się w upalne popołudnie 24 czerwca 2022 r. w zabytkowej części Sieradza. Wydarzenie zainaugurował występ Karoliny Cichej i spółki.

Plakat festiwalu. Grafika: Aleksy Nowak. Kliknij, aby powiększyć.

Pochodząca z Białegostoku wokalistka, kompozytorka, instrumentalistka od kilkunastu lat znajduje się w czołówce wykonawców zaliczanych do nurtu muzyki etno. Osiadła na tej żyznej ziemi, wcześniej flirtując z utworami polskich poetów: Gajcego, Różewicza, Hartwig, i eksploruje ją konsekwentnie acz z wyczuciem.

Wraz z doborowymi muzykami: Patrycją Betley – instrumenty perkusyjne, śpiew i Mateuszem Szemrajem – cymbały, saz, oud, mandola zaprasza słuchaczy w magiczne ostępy kultury żydowskiej, tatarskiej, ukraińskiej, podlaskiej, karaimskiej…

Cicha jest pieśniarką tęsknoty. Potrafi przenieść słuchaczy w miejsca odległe w czasie i krajobrazie, a magnetyzm zawarty w jej głosie, gestach, uśmiechu, w całej sylwetce, współtworzy nieprawdopodobną autentyczność. Kompozycje autorki “Karaimskiej mapy muzycznej”, to nie tylko wibrujące powietrze, ale przede wszystkim opowieść o miejscach i ludziach, którzy kreowali i kreują narodową kulturę.Za to wszystko należy się Karolinie Cichej głęboki ukłon i podziękowanie, że poprzez swoją sztukę pokazuje wielokulturowość Polski – piękną, wzniosłą, często dramatyczną, a dla równowagi radosną. Kto nie zna, niech posłucha.

Najszczersze wyrazy uznania i sympatii warto złożyć Patrycji Betley, która wzbogaca dźwięki płynące z pianina i akordeonu liderki grupy instrumentami perkusyjnymi, rozmaitymi bębnami, bębenkami, talerzami i przeszkadzajkami. Jedno słowo przychodzi na myśl – wirtuozeria.

To samo dotyczy Mateusza Szemraja – absolwenta Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który ukochał instrumenty strunowe i zaskakuje grą na gitarach, mandolinach i ich pochodnych, a także na cymbałach.

W Sieradzu usłyszeliśmy godzinny “the best of” z repertuaru Cichej. Jedyne czego można żałować, to wyboru miejsca na występ. Zdecydowanie lepsze byłyby np. wnętrze przybytku sakralnego, czy innej historycznej budowli, gdzie akustyka nie rozprasza, a scenę można wzbogacić o oświetlenie i scenografię. Ta muzyka wymaga należytej oprawy.

Następnym punktem programu XII “Nocy poezji i muzyki” była prezentacja teatralna uczniów i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu.

Grupa teatralna wraz ze swoją opiekunką. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Inspiracją do przedstawienia, przygotowanego przez Annę Kłaniecką, zatytułowanego “Inni”, był utwór poetycki Benjamina Giroux pt. „Ja jestem”. Autystyczny uczeń, w ramach szkolnych zajęć, napisał wiersz o sobie. Kilkanaście linijek bardzo poruszyło jego rówieśników i dorosłych, a gdy opublikowano je w facebookowym profilu National Autism Association zyskały znaczną popularność na świecie.

Benjamin zapoczątkował kampanię, w ramach której kolejne osoby publikowały w sieci swoje zdjęcia z hasztagiem #oddtoo (ang. też jestem dziwny).

Jestem dziwny, jestem inny
Zastanawiam się, czy ty też
Słyszę głosy tu i tam,
Widzę, że ty nie, i to nie jest fair.
Nie chcę czuć się przygnębiony
Jestem dziwny, jestem inny
Udaję, że ty też
Czuję się jak chłopiec z przestrzeni kosmicznej
Dotykam gwiazd i nie jestem u siebie
Martwię się tym, co myślą inni
Płaczę, gdy ludzie się śmieją, staję się mały
Jestem dziwny, jestem inny
Teraz rozumiem, że ty też
Mówię: czuję się jak rozbitek
Marzę, że pewnego dnia to będzie normalne
Próbuję się dopasować
Mam nadzieję, że pewnego dnia to się uda
Jestem dziwny, jestem inny

„Poeci regionów, regiony poezji” – to motto wydarzenia. Organizatorzy zaprosili na spotkanie do biblioteki parę twórców z dwóch rubieży kulturowych: Joannę Słodyczkę – poetkę, bibliotekarkę, regionalistkę piszącą w gwarze podhalańskiej i Musę Czachorowskiego – poetę, tłumacza, publicystę, rzecznika Muzułmańskiego Związku Religijnego, przedstawiciela mniejszości tatarskiej w Polsce.

Oboje autorzy w strojach identyfikujących ich pochodzenie. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Zaproszeni goście przeczytali swoje utwory i, w rozmowie z Joanną Chachułą, jak zawsze doskonale przygotowaną, podzielili się refleksjami na temat inspiracji artystycznych, tradycji, języka, a także pochodzenia i tożsamości.

O ile dorobek górali nie jest obcy mieszkańcom innych części kraju, a jego echa łatwo dostrzec choćby w muzyce klasycznej, popularnej, jazzowej, czy w sztukach pięknych, o tyle ślady pozostawione przez polskich Tatarów są zdecydowanie mniej rozpoznawalne. Z tego powodu kontakt z Czachorowskim, człowiekiem błyskotliwym i dowcipnym, stać się mógł przyczynkiem do sięgnięcia po historię i literaturę i wywodzącą się ze wschodu Polski, a sięgającą aż do wschodniej i północnej Azji.

W turnieju jednego wiersza, który towarzyszył nocy poezji, wzięło udział trzynastu autorów. Jury najwyżej oceniło prace Moniki Milczarek (I nagroda), Wojciecha Hübnera (II nagroda), Joanny Wicherkiewicz (III nagroda). Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

Przedstawicielki “Desantu” podczas spotkania z publicznością. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska.

Widownia zapoznała się także z twórczością grupy poetyckiej “Desant”, współtworzoną obecnie przez same kobiety. Wiersze zaprezentowane przez panie zostały bardzo ciepło przyjęte. Warto wspomnieć, że grupa mocno angażuje się w promocję literatury oraz organizację wydarzeń o tym charakterze.

Oprócz tego znalazł się czas na wystąpienia autorów chcących pochwalić się swoimi dokonaniami lirycznymi, bardzo solidny i smaczny posiłek w formie bufetu oraz nocne rozmowy z zaproszonymi gośćmi.

XII Ogólnopolski Festiwal „Noc poezji i muzyki” zorganizowali: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu kierowana przez Małgorzatę Jurkowską, Stowarzyszenie Kreatywny Sieradz, Sieradzkie Centrum Kultury, Fundacja Wspierania Kultury Miasta Sieradza i grupa poetycka “Desant”. Staranność organizacyjna i doskonała atmosfera, to cechy wyróżniające sieradzkich nocy poezji i muzyki.

→ M. Baryła

30.06.2022

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Sieradz. Noc poezji i muzyki. Tomasz Jastrun, Wojciech Hübner, zespół Susz i in.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.