Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. 100 lat OSP w Kurnędzu

W niedzielne, słoneczne południe 3 lipca br. we wsi Kurnędz (gm. Sulejów, pow. piotrkowski) odbyły się uroczystości 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej.

Odświętnie ubrani strażacy z Kurnędza i zaprzyjaźnionych gmin stawili się na placu przed remizą, a wraz z nimi przedstawiciele Sejmu RP, władz wojewódzkich, powiatowych, samorządowych, dowódcy Komendy PSP w Piotrkowie Trybunalskim, goście, rodziny, przyjaciele, mieszkańcy.

Polowej mszy świętej w intencji strażaków przewodniczył ks. Leszek Druch, proboszcz parafii św. Floriana w Sulejowie, pełniący także obowiązki kapelana OSP. Podczas kazania padło wiele ciepłych i doniosłych słów skierowanych do druhów.

Strażak, to ktoś, kto zostawi własne mienie by ratować innych. Róbcie wszystko, by nie zawieść tych, którzy na was liczą. Bycie strażakiem to brzmi dumnie, ale bycie rycerzem świętego Floriana – brzmi jeszcze dumniej.

W dalszej części uroczystości miało miejsce przywitanie gości przez: druha Piotra Leśniewskiego –  prezesa OSP w Kurnędzu, druha Szymona Kołka – naczelnika OSP w Kurnędzu i Mieczysława Leca – wiceprezesa Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego OSP w Sulejowie. Strażacka orkiestra dęta odegrała hymn państwowy, a na maszcie pojawiła się biało-czerwona flaga.

Druh Tadeusz Karcz odznaczył sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurnędzu Złotym Znakiem Związku. Następnie poczet sztandarowy wprowadził nowy sztandar Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Sulejowie. Drzewiec sztandaru został ozdobiony pamiątkowymi gwoździami symboliczne wbitymi przez fundatorów.

Wreszcie nadszedł czas na odznaczenia wyróżniających się strażaków. Na mocy uchwały prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP Złotym Znakiem Związku odznaczony został: druh Mirosław Antosik, natomiast złotymi medalami Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: druh Zbigniew Kołek i druh Mieczysław Laszczyk.

Srebrnymi medalami Za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: druh Józef Szaliński, druh Ryszard Balcerzyk oraz druh Piotr Leśniewski.

Brązowymi medalami odznaczono druhów: Dariusza Barczyka, Michała Leśniewskiego, Michała Kałcza, Marcina Malarza, Marcina Laszczyka, Rafała Ślusarczyka, Łukasza Kołka, Roberta Rońka, Jarosława Antosika, Piotra Laszczyka, Mateusza Laszczyka, Jarosława Balcerzyka.

Odznaczeń dokonali: druh Tadeusz Karcz oraz starszy brygadier Paweł Dela – komendant Komendy Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Następnie odsłonięto  tablicę pamiątkową ufundowaną z okazji 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kurnędzu. Chwilę później dźwiękiem syreny uczczono pamięć wszystkich, którzy przyczynili się do istnienia OSP w Kurnędzu. Wyjaśnienia wymaga fakt, że jubileusz przypadł na rok 2020, ale uroczyste obchody, z powodu epidemii koronawirusa, przeniesiono na rok bieżący.

Po tym głos zabrali: druh Tadeusz Karcz, starszy brygadier Paweł Dela, posłowie: Antoni Macierewicz i Grzegorz Lorek, burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie Bartosz Borkowski, Katarzyna Miśkiewicz – radna Rady Powiatu Piotrkowskiego, Ireneusz Czerwiński – sekretarz powiatu piotrkowskiego, Katarzyna Wieczorek – sołtys Kurnędza oraz druhowie: Mieczysław Lec i Piotr Leśniewski.

Nie wszyscy zaproszeni goście pojawili się z pustymi rękoma. Radna Miśkiewicz przekazała strażakom z Kurnędza torbę ratowniczą z wyposażeniem, druh Kartacz podarował pamiątkowy album, sołtys Wieczorek wraz z radnym Gaczkowskim wręczyli obraz olejny z wizerunkiem św. Floriana, a sekretarz Czerwiński ufundował nowoczesny hełm strażacki.

Czesław Antosik, najstarszy strażak (w stanie spoczynku) w Kurnędzu ze łzą w oku przyglądał się obchodom. Kliknij, aby powiększyć. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

W uroczystościach wziął także udział Czesław Antosik, 100-letni strażak w stanie spoczynku, który przez dziesięciolecia był czynnym członkiem OSP w Kurnędzu.

Podsumowując jubileusz druh Mirosław Antosik, dowódca uroczystości powiedział:

Długo czekaliśmy na tę chwilę i choć dzisiaj nasza jednostka praktycznie ma już 102 lata, warto było wziąć udział w tak pięknej uroczystości. Cieszymy się, że mogliśmy świętować w takim gronie. Spełniło się też nasze marzenie, ponieważ niebawem otrzymamy nowy wóz strażacki. Priorytetem jest dalszy rozwój jednostki i przyciągnięcie młodych druhów, choć obecnie na liście jest ich 40 i przede wszystkim są to młodzi ludzie.

W części artystycznej organizatorzy zaplanowali: występ mażoretek z zespołu “Perły Sulejów” i  defiladę strażacką. Po niej nadszedł czas na zdrowy, wiejski posiłek i zabawę na wolnym powietrzu.

 Jednym ze sponsorów wydarzenia była krakowska piekarnia “Ferment”, należąca do odznaczonego druha Mateusza Laszczyka, którego ojciec Grzegorz i starszy brat Piotr również należą do OSP.

→ M. Baryła

11.07.2022

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• zobacz także: > “150 lat Szkoły Podstawowej w Boryszowie (dużo zdjęć)”

 

One Reply to “Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. 100 lat OSP w Kurnędzu”

  1. Super, ale martwi mnie fakt, że prezesem Zarządu OSP , któryś tam już raz z rzędu, od samego początku istnienia związku jest człowiek, który nie tak dawno pytał ludzi czy gaz w Rosji im się źle pali w kuchence – czy w tym kraju nie ma nikogo lepszego na to stanowisko ?? Bo nie przypominam sobie żadnego sukcesu pana Waldemara, no może poza tym , że powstała fajna piosenka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.