Rzecznik rządu o przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej

Gościem porannej audycji Polskiego Radia 24 był dziś rzecznik rządu Piotr Müller. Choć sporą część czasu antenowego poświęcił liderowi PO Tuskowi, znacznie ciekawsze było to, co mówił o tarczy antyinflacyjnej.

Müller powiedział:

Przedłużyliśmy tarczę antyinflacyjną do końca października i zapewne przedłużymy ją dalej, bo widzimy, że te działania zabezpieczają przed jeszcze wyższymi cenami.

To jest teraz największy przedmiot naszej troski, bo faktycznie ceny są wyższe i one niestety w dużej mierze zależą od tych zawirowań międzynarodowych – na to nie mamy takiego wpływu, jaki byśmy sobie zapewne życzyli. Natomiast to, co my możemy robić na poziomie krajowym, to robimy.

Przypomniał, że rząd obniżył stawkę podatku dochodowego do 12 proc., wprowadził zerową stawkę obniżkę VAT na żywność, a na paliwo zredukował ten podatek z 23 do 8 proc.

Rzecznik pochwalił rząd, w tym samego siebie:

To wszystko powoduje, że ten szczyt inflacyjny jest mniejszy, niż gdyby tych działań nie było. Cena benzyny by wynosiła teraz ponad 9 zł, gdyby nie obniżka podatków.

Zapowiedział także kontynuowanie działań antyinflacyjnych:

Przedłużyliśmy tarczę antyinflacyjną do końca października i zapewne przedłużymy ją dalej, bo widzimy, że te działania antyinflacyjne są w tej mierze skuteczne, że zabezpieczają przed jeszcze wyższymi cenami.

→ (kk)

12.07.2022

• na zdjęciu: rzecznik Müller, foto: KPRM

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.