LDZ Alternatywa. you.Guru live, 2022 r.

W czwartkowy, ciepły wieczór, 18 sierpnia roku 2022, w Fabryce Sztuki w Łodzi, na letniej scenie wystąpił zespół you.Guru z Bydgoszczy.

LDZ Alternatywa, taki tytuł nosi projekt artystyczno-muzyczny, w ramach którego przy ul. Tymienieckiego prezentowana jest muzyka niszowa komponowana i wykonywana przez ludzi, których próżno szukać w obiegu oficjalnym.

Stacje radiowe, poza niewielkimi wyjątkami, unikają prezentacji dokonań nie mieszczących się w głównych nurtach, odległych od popu, soft-rocka i czegoś co nazywa się “dance” i sprzedaje się świetnie w zestawie z najtańszą kiełbasą podgrzaną na grillu i płynem w plastikowym kubku nieudolnie naśladującym piwo.

you.Guru, to zespół stosunkowo młody, mający w dorobku jedną płytę, wydaną w 2020 r. w Antenie Krzyku – najstarszej w kraju, niezależnej wytwórni, i stojący na początku drogi w budowaniu marki, a zatem rozpoznawalności.

Artur Maćkowiak – gitara, elektronika, Michał Lutrzykowski – bas, Piotr Waliszewski – perkusja, to muzycy znani z innych, alternatywnych składów. Łatwo się zorientować, że są twórcami “po przejściach”, a styl jaki obrali nie jest wynikiem chłodnej kalkulacji, lecz naturalnym wyrazem ich zainteresowań, poszukiwań i emocji.

Muzyka grupy idealnie wpasowała się w industrialne otoczenie Fabryki Sztuki wypełniając przestrzeń dźwiękami niespokojnymi, chwilami nerwowymi, zbliżonymi do techno, lecz nie pozbawionymi linii melodycznej. Idealna muzyka ilustracyjna do innych form ekspresji: filmu, teatru, performance’u.

Gdyby ktoś zapytał, jak grają you.Guru? Odpowiedź może być tylko jedna: głośno i pożądliwie, to znaczy tak, że są w stanie w słuchaczach pobudzić, lub wyzwolić uczucia zgromadzone w zakamarkach 1,5 kg galaretki produkującej prąd elektryczny, ukrytej pod trzema płaszczami ochronnych błon –  potocznie zwanej mózgiem.

Na scenie oprócz tria muzycznego obecny był także Radoslaw Deruba – twórca wizualizacji i oprawy graficznej, która podczas występu świetnie uzupełniała muzykę.

Jesteście ciekawi?

A tutaj z lepszym dźwiękiem – cały LP:

Więcej o zespole, rozmowa z muzykami: > tutaj.

→ (mb)

19.08.2022

• foto; Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o koncertach: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.