Marian Grotowski. Promocja powieści “Włodkowic”

Spotkanie autorskie z pisarzem Marianem Grotowskim, które odbyło się 29 lipca br. w Muzeum Regionalnym w Radomsku, śmiało można uznać za jedno najciekawszych i najbardziej sympatycznych, w jakich “Gazeta Trybunalska” kiedykolwiek uczestniczyła.

Radomszczanin, Marian Grotowski wydał swoją trzecią historyczną powieść zatytułowaną “Włodkowic”. Promocja wolumenu przeciągnęła do muzeum blisko 100 osób, które wysłuchały fragmentu książki w interpretacji Katarzyny Chybały, rozmowy z autorem przeprowadzonej przez Pawła Dudka, występu Chóru “Romantica” pod kierownictwem Mariana Milczarka oraz performatywnego czytania “Włodkowica” przez uczestników warsztatów teatralno-filmowych „Wakacyjnie nakręceni” prowadzonych przez aktorkę i promotorkę kina Anitę Pawlak-Zygmę.

Grotowski opowiadał o pracy nad powieścią, o jej bohaterze Pawle Włodkowicu – postaci historycznej, współcześnie mocno niedocenionej – którego dokonania w średniowiecznej Europie miały charakter tyleż przełomowy, co rewolucyjny. Więcej na ten temat można przeczytać w wywiadzie, jakiego pisarz udzielił w lipcu br. tygodnikowi “Niedziela”: > “Historia na wyciągnięcie ręki”.

Marian Grotowski odpowiada na pytania prowadzącego spotkanie Pawła Dudka. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska.

Publiczność dowiedziała się z jakich źródeł korzystał prozaik pracując nad tekstem, co w przypadku epiki historycznej, wymaga wielkiej staranności i wiedzy. Autor mówił także o swojej pracy i najbliższych planach wydawniczych.

Dzieci i młodzież stanęły na wysokości zadania i w ciągu zaledwie trzech dni przygotowały spektakl parateatralny, który zrobił na widowni ogromne wrażenie, tak wielkie, że składająca się z dwóch części prezentacja, nagrodzona została kilkuminutową owacją.

Serce widowni skradła Dorotka Kowalczyk – najmłodsza dziewczynka (pierwsza od lewej) – której interpretacja nie odbiegała od starszych koleżanek.

Pisarz i fantastyczni wykonawcy. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska.

Przed publicznością wystąpili: Aleksandra Koćwin – studentka Wydziału Prawa i Administracji UJ, Ola Kowalczyk z PSP nr 6 w Radomsku kl. V, Dorota Kowalczyk – PSP nr 6 w Radomsku kl. III, Zofia Sujata – ZSP Kleszczów kl. Ib, Amelia Sujata – II LO Radomsko kl. IIe, Kamil Fijołek – II LO Radomsko kl. IIa, Wiktoria Kwarta – II LO Radomsko kl. IIIbg, Milena Grobel – Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku Klasa IB, Karina Troszczyńska – II LO w Radomsku kl. Ia, Maja Kałdońska – PSP nr 8 w Radomsku klasa V, Olga Żulicka i Anna Gębicz.

Anitę Pawlak-Zygma była dumna ze swoich podopiecznych, a Grotowski nie krył wzruszenia, gdy z wielkim zaangażowaniem czytano opis Bitwy pod Grunwaldem i wystąpienie Włodkowica na soborze w Konstancji.

Anita Pawlak-Zygma w skupieniu przygląda się występom swoich podopiecznych. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska.

Spotkanie w muzeum trawo trzy godziny, tuż przed jego zakończeniem z krótką mową wystąpił ks. kanonik Stanisław Sikora – kapelan Towarzystwa Patriotycznego – dziękując pisarzowi za książkę w tak interesujący sposób przybliżającą postać Pawła Włodkowica.

Ostatnim punktem programu było odznaczenie Katarzyny Chybały ze Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych “Koniczynka” Krzyżem Służby Niepodległości, którego dokonał Tadeusz Dutkiewicz z Towarzystwa Patriotycznego.

“Gazeta Trybunalska” jest jednym z patronów medialnych wydawnictwa.

→ M. Baryła

1.09.2022

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o M. Grotowskim: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.