Polska pomoc dla Ukrainy to blisko 10 mld złotych

Wartość pomocy udzielonej Ukrainie przez polskie społeczeństwo przekracza 10 mld zł, a wsparcie w przekazanym sprzęcie wojskowym to ponad 7 mld zł – powiedział Michał Dworczyk – szef kancelarii premiera w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

– Czytałem takie analizy, które mówiły, że jest to kwota powyżej 10 mld zł. Mówię o takim wsparciu przez indywidualne osoby, przez polskich obywateli – powiedział Dworczyk.

Dodał, że wsparcie płynące z Polski na Ukrainę to także pomoc rządowa, która podzielił na dwie części: wydatkowaną w Polsce i przekazywaną na Ukrainę. Największa częścią w tej puli przekazywanej na Ukrainę to wsparcie o charakterze militarnym. Tutaj padały kwoty powyżej 7 mld zł. To wartość sprzętu wojskowego przekazywanego na Ukrainę.

Dworczyk zaznaczył:

To jest działanie nie tylko wynikające z solidarności wobec naszego wschodniego sąsiada, ale także strategicznie ważne działanie mające wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa Polski. Każdy zniszczony czołg rosyjski na Ukrainie to jest potencjalnie mniejsze zagrożenie dla Polski, potencjalnie o jeden czołg mniej, który mógłby stanąć na granicy rosyjsko-polskiej, czy białorusko-polskiej.

→ (kk)

22.08.2022

• foto:

• źródło: polskieradio.pl

 

One Reply to “Polska pomoc dla Ukrainy to blisko 10 mld złotych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.