Sława Festiwal Wokół Korzeni – Biała n/ Pilicą (dużo zdjęć)

Kolorowe ptaki zagościły na czterodniowym festiwalu słowiańskim, jaki odbył się w dniach 18-21 sierpnia w Białej nad Pilicą, w gminie Sulejów.

Organizatorzy w materiałach promocyjnych napisali:

W każdym z nas drzemie nieograniczona moc. Pierwotna siła, którą pragniemy zgłębiać i rozwijać. Coraz więcej osób czuje chęć i potrzebę powrotu do korzeni. W dawnych pieśniach i historiach przekazywanych z pokolenia na pokolenie drzemie pewna prawda o świecie, która we współczesnym społeczeństwie zdaje się niknąć. Życie w harmonii z naturą, dawne kultury i wierzenia skrywają ogromną moc i tajemnicę. Na szczęście wiele osób wciąż pielęgnuje pradawne tradycje. Idąc więc za coraz szerzej objawiającą się potrzebą ich zgłębienia, postanowiliśmy stworzyć ku temu okazję. Festiwal przede wszystkim nawiązujący do rodzimej kultury Słowian, ale otwarty też całym sercem na pokrewne kultury nordycką, celtycką, wszelką etniczność czy też kulturę neo słowiańską i neo pogańską. Odnajdujemy pierwotną siłę, wracamy do dawnych obyczajów, doświadczamy i eksplorujemy. Łączymy się z duchem naszych przodków w radosnej celebracji życia.

Już w środę 17 sierpnia zaczęli pojawiać się uczestnicy festiwalu, aby wziąć udział w inauguracji pierwszej edycji Sławy. Dla ponad 400 osób z całego kraju, które trafiły do Białej przygotowano dwie sceny: LESZEGO – oferującą liczne koncerty w klimatach etno, pagan folk, dark folk, folk rock i wielu innych i WODNIKA – przeznaczoną na warsztaty i wykłady, która nocą przemieniała się w świątynię tańca. Także tutaj występowały zespoły eksplorujące folktronicę, organic house, viking trance, dark folk, psytrance.

w sumie na obu scenach wystąpiło ponad 20 grup muzycznych.

Nie zabrakło także pokazów teatralnych i performatywnych, stoisk z rękodziełem, straganów z wegańskim pożywieniem i in. Byli także masażyści, uzdrawiacze. Nad zdrowiem zgromadzonych czuwał cudowny medyk – Auron, który na “stanowisku obróbki drobiu” usunął niejedną drzazgę, opatrzył skaleczenie, czy złagodził obrzęk po ukąszeniu owada lub robaka.

A w Słowiańskiej Wiosce można było poznać tajniki tradycyjnego haftu, nauczyć się budować i użytkować piec chlebowy, robić tatuaże z henny, itd. Było także kino i mobilna sauna.

Stołówka na terenie dawnego ośrodka kolonijno-wczasowego została zamieniona na miejsce odpoczynku dla muzyków i pracownię plastyczną. To w tym miejscu powstał oryginalny mural stworzony przez Dominikę Zając i Michała Szupera.

Dominika i Michał ze swoim dziełem. Kliknij, aby powiększyć.

– My nie lubimy doradców, my lubimy żyć po swojemu – to zdanie można było usłyszeć podczas sobotniego wykładu na scenie WODNIKA.

Owo “życie po swojemu”, to przede wszystkim bezpośredni kontakt z naturą, jej pięknem i dobrem, jak najdalej od miejskiego szumu, materializmu, strzeżonych osiedli, telewizji, agresywnych reklam. polityki, manipulacji, przemocy i złości.

Jak najdalej od szpetnego świata kuszącego pozornym blichtrem, współzawodnictwa, niezdrowej żywności i prymitywnej rozrywki wymyślonej dla niewymagających ludzi.

Miło było patrzeć na bosonogie, umorusane dzieci, rozbiegane, uśmiechnięte, szczęśliwe i te malutkie karmione w naturalny sposób przez długowłose matki, w barwnych, luźnych strojach, przystrojone koralikami i opaskami.

Wspaniała atmosfera, otwarci, serdeczni ludzie, bardzo dobra organizacja, mnogość wydarzeń kulturalnych. Ocena może być tylko jedna: 5+.

Za całość odpowiadali:

Bogdan Garbacz, Neo Art – konsultacje + projekt, Ratomir Wilkowski, Adrianna Wieczorek – event manager.

Zdjęcia powstały w sobotę, 20 sierpnia 2022 r.

→ (mb)

24.08.2022

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie treści tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”.

 

5 Replies to “Sława Festiwal Wokół Korzeni – Biała n/ Pilicą (dużo zdjęć)

  1. sekciarski projekt grupy nawiedzonych, którzy tworzą historię taką jak im się zdaje.

    1. Zapewne byłeś i widziałeś, czy tylko farmazonisz trzy po trzy byleby tylko zaistnieć? Tak się składa, że ten festiwal organizowało kilka podmiotów, a efekt końcowy był wypadkową założeń ich wszystkich. Zapewne wiele jeszcze można poprawić niemniej jak na I edycję, całkowicie zgadzam się z opinią autora wyżej przedstawionego materiału. Ten festiwal również oceniam na 5+ choć przy tym liczę, że w przyszłym roku będzie jeszcze fajniej.

      1. Przeczytałem program i coś o samej organizacji, to że ludzie się bawili nic nie oznacza. W Love Island też mówią, ze się świetnie bawią.

    2. Chłopie, to był festiwal muzyczny a nie wydarzenie grupy rekonstrukcji historycznej. Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.