Warszawa. Święto Wojska Polskiego z udziałem prezydenta RP

Z okazji Święta Wojska Polskiego, obchodzonego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart.

Wzięli w niej udział prezydent RP, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda z żoną Agatą, kierownictwo Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele władz państwowych, żołnierze i kombatanci.

Jak wskazywał prezydent, przez 74 lata istnienia Związku Sowieckiego Rosja Sowiecka przegrała tylko jedną oficjalną wojnę – to była właśnie tamta wojna sprzed 102 lat.

Andrzej Duda podkreślał, że minęły 102 lata od wielkiej bitwy, która, jak niektórzy nie bez powodu mówią, była jedną z tych niewielu, które przesądziły o losach świata. Zaznaczył, że niedoceniana przez sowieckich komunistów – przez Rosjan – polska armia okazała się barierą nie do pokonania.

– Wiemy doskonale, z kart historii i dokumentów archiwalnych, że w tamtych dniach sierpnia 1920 roku bardzo wielu – zdecydowana większość – nie wierzyła w to, że Polska, Warszawa jest się w stanie obronić. Sowieccy dowódcy byli pewni zwycięstwa – można śmiało powiedzieć, że dzielili już skórę na niedźwiedziu – tymczasem okazało się, że Polacy mają serca lwów, że umieją stanąć do walki, zmobilizować się i przełamując wszelkie bariery – strach, często braki w wyszkoleniu i uzbrojeniu – swoim męstwem i determinacją odwrócić losy – przekonywał Andrzej Duda.

– Dzisiaj polski żołnierz ma swoje wielkie święto. W ten dzień nie tylko wspominany tych, którzy polegli w obronie Ojczyzny na przestrzeni stuleci i dziesięcioleci, ale przede wszystkim gorąco ściskamy polskich żołnierzy i ich rodziny. Dziękujemy za wytrwałą służbę dla Ojczyzny. Dziękujemy za dzielność. Dziękujemy za odpowiedzialność. Dziękujemy za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia – akcentował Prezydent.

Przemawiając na placu Piłsudskiego Andrzej Duda zwracał uwagę na konieczność zapewnienia polskiej armii jak najnowocześniejszego uzbrojenia.

Akcentował, że ogromne wydatki na wyposażenie armii służą temu, aby nikt nas nie zaatakował, aby Polska miała potencjał, którego będą się obawiali wszyscy potencjalni agresorzy.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent złożył wieniec od Narodu. Kliknij, aby powiększyć.

Wieńce złożono również przed pomnikami: ofiar katastrofy smoleńskiej, prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz. arszałka Piłsudskiego, a także przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Przed uroczystościami powitano honorowych gości obchodów Święta Wojska Polskiego – bohaterów Powstania Warszawskiego.

Przed południem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy.

Dostojnie i patriotycznie. Kliknij, aby powiększyć.

W mszy, oprócz pary prezydenckiej uczestniczyła również minister Grażyna Ignaczak–Bandych, szef KPRP wraz z kierownictwem kancelarii.

→ KPRP / (kk) 

15.08.2022

• foto: Jakub Szymczuk / KPRP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.