Kilka minut temu w Londynie zakończyły się uroczystości proklamacji Karola III królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Nowy król Wielkiej Brytanii Karol III przybył do Pałacu św. Jakuba w Londynie, gdzie odbyło się posiedzenie Rady Akcesyjnej. Kilkanaście minut wcześniej Rada formalnie proklamowała, że w związku ze śmiercią Elżbiety II, został on nowym monarchą.
Król Karol III złożył deklarację o tym, że całe pozostałe życie poświęci swojej nowej roli oraz złożył przysięgę, że będzie dbał o niezależność Kościoła Szkocji.
Pierwszą osobą, która podpisała proklamację był nowy następca tronu, książę William.
Następnie z balkonu Pałacu św. Jakuba w Londynie odczytano deklarację Rady Akcesyjnej, która formalnie proklamowała Karola III nowym królem Wielkiej Brytanii.
Oto jej fragment:
My, panowie duchowni i docześni tego królestwa, w asyście przedstawicieli Tajnej Rady Królewskiej, przedstawicieli innych członków Wspólnoty Narodów, (…) niniejszym jednym głosem, zgodą języka i serca, ogłaszamy księcia Karola Filipa Artura Jerzego, przez śmierć naszej zmarłej monarchini, królem Karolem III, z łaski Boga królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz wszystkich innych królestw i terytoriów, głową Wspólnoty Narodów, obrońcą wiary, któremu ich obywatele serdecznym i pokornym uczuciem przyrzekają wiarę i nieustanne posłuszeństwo, prosząc Boga, przez którego królowie i królowe królują, aby pobłogosławił króla Karola III długimi i szczęśliwymi latami panowania nad nami.
Po odczytaniu deklaracji zabrzmiał hymn państwowy ze zmodykowanymi słowami “God save the King” zamiast “God save the Queen”, a w twierdzy Tower of London oraz w londyńskim Hyde Parku oddano 41 salw armatnich.
Później odbyły się uroczystości w Royal Exchange, dawnym budynku giełdy w londyńskiej dzielnicy City, gdzie ponownie odczytano deklarację.
Bogactwo strojów i akcesoriów, jakie wykorzystano w tym historycznym wydarzeniu u wielu widzów, oglądających transmisję telewizyjną, mogło budzić zachwyt i szacunek dla tradycji panującej w Zjednoczonym Królestwie.
Kolejne proklamacje zostaną odczytane jutro w południe w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.
Podsumowanie wydarzeń
Karol III oficjalnie został monarchą podczas historycznych ceremonii w St James’s Park i Royal Exchange w Londynie.
W obu miejscach zebrani zaśpiewali „God save the King”, po czym trzykrotnie wiwatowano.
Wcześniej Karol III złożył przysięgę i oddał hołd zmarłej królowej na posiedzeniu Rady Akcesyjnej. Obecni byli książę William, królowa Camilla.
Królowa, najdłużej panująca monarchini w Wielkiej Brytanii, zmarła spokojnie w zamku Balmoral w czwartek po południu w wieku 96 lat.
→oprac. (kk)
10.09.2022
• foto: BBC
• źródło: BBC / PAP
Wymieni ktoś jedną rzecz za którą można pochwalić tego człowieka ??
Wystarczy, że jest. Bycie monarchą, to nie świat celebrycki i zabieganie o lajki.
Określenie ,,nowy” do osoby królewskiej jest chyba niewłaściwe. Lepiej już brzmi ,,kolejny”