Boże, chroń króla!

Kilka minut temu w Londynie zakończyły się uroczystości proklamacji Karola III królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. 

Nowy król Wielkiej Brytanii Karol III przybył do Pałacu św. Jakuba w Londynie, gdzie odbyło się posiedzenie Rady Akcesyjnej. Kilkanaście minut wcześniej Rada formalnie proklamowała, że w związku ze śmiercią Elżbiety II, został on nowym monarchą.

Król Karol III złożył deklarację o tym, że całe pozostałe życie poświęci swojej nowej roli oraz złożył przysięgę, że będzie dbał o niezależność Kościoła Szkocji.

Pierwszą osobą, która podpisała proklamację był nowy następca tronu, książę William.

Następnie z balkonu Pałacu św. Jakuba w Londynie odczytano deklarację Rady Akcesyjnej, która formalnie proklamowała Karola III nowym królem Wielkiej Brytanii.

Oto jej fragment:

My, panowie duchowni i docześni tego królestwa, w asyście przedstawicieli Tajnej Rady Królewskiej, przedstawicieli innych członków Wspólnoty Narodów, (…) niniejszym jednym głosem, zgodą języka i serca, ogłaszamy księcia Karola Filipa Artura Jerzego, przez śmierć naszej zmarłej monarchini, królem Karolem III, z łaski Boga królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz wszystkich innych królestw i terytoriów, głową Wspólnoty Narodów, obrońcą wiary, któremu ich obywatele serdecznym i pokornym uczuciem przyrzekają wiarę i nieustanne posłuszeństwo, prosząc Boga, przez którego królowie i królowe królują, aby pobłogosławił króla Karola III długimi i szczęśliwymi latami panowania nad nami.

Po odczytaniu deklaracji zabrzmiał hymn państwowy ze zmodykowanymi słowami “God save the King” zamiast “God save the Queen”, a w twierdzy Tower of London oraz w londyńskim Hyde Parku oddano 41 salw armatnich.

Później odbyły się uroczystości w Royal Exchange, dawnym budynku giełdy w londyńskiej dzielnicy City, gdzie ponownie odczytano deklarację.

Bogactwo strojów i akcesoriów, jakie wykorzystano w tym historycznym wydarzeniu u wielu widzów, oglądających transmisję telewizyjną, mogło budzić zachwyt i szacunek dla tradycji panującej w Zjednoczonym Królestwie.

Kolejne proklamacje zostaną odczytane jutro w południe w Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.

Podsumowanie wydarzeń

Karol III oficjalnie został monarchą podczas historycznych ceremonii w St James’s Park i Royal Exchange w Londynie.

W obu miejscach zebrani zaśpiewali „God save the King”, po czym trzykrotnie wiwatowano.

Wcześniej Karol III złożył przysięgę i oddał hołd zmarłej królowej na posiedzeniu Rady Akcesyjnej. Obecni byli książę William, królowa Camilla.

Królowa, najdłużej panująca monarchini w Wielkiej Brytanii, zmarła spokojnie w zamku Balmoral w czwartek po południu w wieku 96 lat.

→oprac. (kk) 

10.09.2022

• foto: BBC

źródło: BBC / PAP 

 

3 Replies to “Boże, chroń króla!

    1. Wystarczy, że jest. Bycie monarchą, to nie świat celebrycki i zabieganie o lajki.

  1. Określenie ,,nowy” do osoby królewskiej jest chyba niewłaściwe. Lepiej już brzmi ,,kolejny”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.