Królowa Elżbieta II nie żyje!

Jej Królewska Mość Elżbieta II, najdłużej panująca monarchini Wielkiej Brytanii, zmarła w Balmoral w wieku 96 lat, po 70 latach panowania.

Rodzina królewska zebrała się w szkockiej posiadłości królowej po tym, jak w czwartek pojawiły się obawy o jej zdrowie.

Królowa wstąpiła na tron ​​w 1952 roku i była świadkiem ogromnych zmian społecznych w swoim kraju.

Nnajstarszy syn Elżbiety II – Karol, były książę Walii, poprowadzi kraj w żałobie jako nowy król i głowa państwa w 14 królestwach Wspólnoty Narodów.

W oświadczeniu Pałac Buckingham przekazał: „Królowa zmarła w pokoju w Balmoral dziś po południu. Król i królowa-małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu”.

Wszystkie dzieci królowej udały się do Balmoral, niedaleko Aberdeen, po tym, jak lekarze umieścili królową pod nadzorem medycznym.

Jej wnuk, książę William, jest tam również, a jego brat, książę Harry, jest w drodze.

Podczas swego panowania Elżbieta II była świadkiem podnoszenia sie państwa z powojennego impasu, przejścia od imperium do Wspólnoty Narodów, koniec zimnej wojny oraz wejście i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Za jej rządów wybrano 15 premierów, począwszy od Winstona Churchilla, urodzonego w 1874 roku, a także Liz Truss, urodzonej 101 lat później w 1975 roku i mianowanej przez królową na początku tego tygodnia.

W Pałacu Buckingham w Londynie tłumy oczekujące na informacje o stanie królowej zaczęły płakać, gdy usłyszały o jej śmierci. Flaga Unii na szczycie pałacu została opuszczona do połowy masztu o 18:30 czasu BST.

Królowa urodziła się jako Elizabeth Alexandra Mary Windsor w Mayfair w Londynie 21 kwietnia 1926 roku.

Niewielu mogło przewidzieć, że zostanie monarchą, ale w grudniu 1936 jej wuj Edward VIII abdykował, by poślubić dwukrotnie rozwiedzioną Amerykankę Wallis Simpson.

Ojciec Elżbiety Jerzy VI został krolem, a w wieku 10 lat Lilibet, jak nazywano Elżbietę w rodzinie, została następczynią tronu.

Trzy lata Wielka Brytania była w stanie wojny z nazistowskimi Niemcami. Elżbieta i jej młodsza siostra, księżniczka Małgorzata, spędziły większość czasu w zamku Windsor po tym, jak ich rodzice odrzucili propozycję ewakuacji do Kanady.

Po ukończeniu 18 lat Elżbieta spędziła pięć miesięcy w Pomocniczej Służbie Terytorialnej i nauczyła się podstaw mechaniki samochodowej i prowadzenia samochodu.

Podczas wojny wymieniała listy ze swoim kuzynem, Filipem, księciem Grecji, który służył w Royal Navy. Ich romans rozkwitł i para pobrała się w Opactwie Westminsterskim 20 listopada 1947 roku, a książę przyjął tytuł księcia Edynburga.

Byli małżeństwem przez 74 lata do 2021 roku, gdy książę Filip zmarł w wieku 99 lat.

Ich pierwszy syn, Karol, urodził się w 1948 roku, a następnie księżniczka Anna w 1950 roku, książę Andrzej w 1960 i książę Edward w 1964. Razem dali rodzicom ośmioro wnucząt i 12 prawnuków.

Księżniczka Elżbieta przebywała w Kenii w 1952 roku, reprezentując schorowanego króla, kiedy Filip ogłosił wiadomość o śmierci jej ojca. Natychmiast wróciła do Londynu jako nowa królowa.

Elżbieta została koronowana w Opactwie Westminsterskim 2 czerwca 1953 roku w wieku 27 lat przed rekordową publicznością telewizyjną szacowaną na ponad 20 milionów ludzi.

Elżbieta zreformowała monarchia i otworzyła ją na poddanych poprzez wizyty królewskie i uczestnictwo w wydarzeniach publicznych. Jej zaangażowanie w Imperium było konsekwentne – odwiedziła każdy kraj Wspólnoty przynajmniej raz.

Ale w jej życiu były także okresy ból. W 1992 roku seria skandali obyczajowych związanych z rodziną królewska wstrząsnęła monarchią –  rozpadły się małżeństwa trojga jej dzieci.

Po śmierci Diany, księżnej Walii, w wypadku samochodowym w Paryżu w 1997 r., królowa spotkała się z krytyką za niechęć do publicznych komentarzy na ten temat.

Pojawiły się pytania o znaczenie monarchii we współczesnym społeczeństwie.

„Żadna instytucja… nie powinna oczekiwać, że będzie wolna od kontroli tych, którzy darują jej swoją lojalność i wsparcie, nie wspominając już o tych, którzy tego nie robią” – przyznała.

→oprac. (kk) 

8.09.2022

• foto: Buckingham Palace

• źródło: BBC

One Reply to “Królowa Elżbieta II nie żyje!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.