Niech żyje Polska! Otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej

W symbolicznym dniu, jakim jest dla Polaków 17 września, nastąpiło otwarcie nowej drogi morskiej, czyli kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Jedna z najbardziej skomplikowanych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce została zrealizowana w latach 2019-2022 przy DW 501 pomiędzy Przebrnem a Skowronkami, a jej celem było skrócenie o niemal 100 km szlaku morskiego na Morze Bałtyckie i pominięcie kontrolowanej przez Federację Rosyjską Cieśniny Piławskiej.

Przez wyposażony w śluzę kanał, którego długość wynosi 1 kilometr  będą mogły przepływać statki morskie o zanurzeniu 4,5 m, długości 100 i szerokości 20 metrów. Na wejściu i wyjściu z kanału powstały szerokie na 120 metrów nabrzeża, które umożliwią postój jednostek oczekujących na wejście lub wyjście ze śluzy.

Parametry techniczne kanału przystosowane są do obsługi stosunkowo niewielkich statków, które w transporcie dalekomorskim nie odgrywają kluczowej roli, jednak obsługa portów lokalnych np. Elbląga będzie mieć piramidalne znaczenie. Krótko rzecz ujmując: kanał został uszyty na miarę i powinien zwiększyć atrakcyjność gospodarczą województwa warmińsko-mazurskiego, a w szczególności Elbląga i portu w tym mieście a także innych portów Zalewu Wiślanego.

W uroczystym otwarciu szlaku wodnego wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem Markiem Gróbarczykiem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Zebrani nie kryli dumy i radości z otwarcia kanału. Foto / źródło: @pisorgpl. Kliknij, aby powiększyć.

– Otwarcie tej inwestycji, jej zakończenie, uruchomienie i przekazanie do użytkowania; tego szlaku wodnego, który będzie umożliwiał swobodne przepływanie pomiędzy Morzem Bałtyckim, Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, Elblągiem, Tolkmickiem, to jest wielkie zwycięstwo Polski, wielkie zwycięstwo patriotów, to jest wielkie zwycięstwo wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności i to wewnętrzne i to zewnętrzne – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Premier Morawiecki zaznaczył, że tego typu inwestycje otwierają nowe możliwości, szanse nie tylko dla Elbląga. – Ale rzeczywiście dla całego kilkudziesięciokilometrowego odcinka polskiego wybrzeża, które było w zależności, było uzależnione od Rosji – stwierdził.

– My tę zależność dzisiaj zrzucamy – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Cieśnina Piławska była jedną “z figur geopolitycznego uzależnienia Polski od Rosji”.  – My się dzisiaj pozbywamy tej figury z politycznej szachownicy – wskazał.

Z kolei prezes Kaczyński powiedział: – Otwarcie tego kanału to efekt woli, której inspiracją jest patriotyzm. Chodzi zarówno o patriotyzm ogólnopolski, odnoszący się do państwa, prowadzący do wniosków, że nie możemy być zależni i musimy sami decydować o własnych sprawach i terytorium, jak i patriotyzm lokalny mieszkańców Warmii i Mazur. Patriotyzm mieszkańców Warmii i Mazur, tych wszystkich, którzy chcieli by ta ziemia się rozwijała, a port elbląski mógł być 4. portem Rzeczypospolitej i mógł przyczyniać się do rozwoju, i do walki z klęską, która tak długo prześladowała tę ziemię – klęski bezrobocia. Wierzę, że otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to początek czwartego portu Rzeczypospolitej, to kolejny akt tego, by Polska była naprawdę niepodległa, suwerenna i była liczącym się państwem. To także efekt woli, inspirowanej patriotyzmem.

Kapitan Zbigniew Siulatycki. Foto / screen: GT. Kliknij, aby powiększyć.

W emocjonalnym wystąpieniu przewodniczącego Konwentu Morskiego kapitana żeglugi wielkiej Zbigniewa Sulatyckiego padły słowa: – Kiedy podjęto budowę portu Gdynia w dwudziestoleciu międzywojennym, niemieckie media zaatakowały, że Polacy to “głuptoki”, bo będą budować port na piasku. I co? I wybudowali. Powinniśmy się cieszyć. Dzisiaj rzecz niemożliwa stała się możliwa. Wielokrotnie próbowałem rozmawiać z przeciwnikami przekopu, ale nie było rozmowy, ponieważ po prostu byli na nie. Dla mnie tego typu postawy są niezrozumiałe. Przecież to jest nasz wspólny dom i każda taka sprawa daje radość. I dzisiaj, muszę powiedzieć z przykrością, patrzę i słucham jak można, żeby mieszkaniec domu wszystko robił, aby ten dom utopić. Przecież powinniśmy się cieszyć, ze wszystkiego. ( Zobacz od 59 minuty: > tutaj)

“Zodiak II” od strony rufy. Foto: Grzegorz Jakubowski / KPRP. Kliknij, aby powiększyć.

Pierwszym statkiem jaki wypłynął z kanału na wody Zatoki Gdańskiej był należący do Urzędu Morskiego w Gdyni wielozadaniowiec “Zodiak II”.

Uroczystość transmitowała Telewizja Polska.

→ (mb)

17.09.2022

• foto: NDI/BESIX / Urząd Morski w Gdyni

 

One Reply to “Niech żyje Polska! Otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej”

  1. Mała inwestycja o niezwykle ważnym znaczeniu politycznym, gospodarczym i moralnym.
    Byliśmy to winni przeszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.