Warszawa. XI Narodowe czytanie (dużo zdjęć)

Śniadanie w towarzystwie Adama Mickiewicza stojącego na cokole, na skwerze swojego imienia przy Krakowskim Przedmieściu, okazało się być doskonałym wstępem do XI finału “Narodowego czytania”, który odbył się 3 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Trudno zgadnąć, jak to się dzieje, że zawsze w tym dniu jest piękna, słoneczna pogoda, bez najmniejszego powiewu wiatru. Jedynym wytłumaczeniem wydaje się być ingerencja sił wyższych.

Otoczenie i atmosfera promieniują na uczestników i publiczność, a miłe słowa i uśmiechy nieustannie przeplatają się w gwarnym tłumie osób czekających na początek wydarzenia.

Tegoroczną lekturą akcji organizowanej m. in. przez Kancelarię Prezydenta RP były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Nim przed widownią ukazali się goście honorowi wyświetlono film dokumentalny pt. “Mickiewicz w Wilnie”, a po jego zakończeniu prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą wzięli udział we wspólnej lekturze.

Para prezydencka znakomicie uzupełnia się podczas tego typu wystąpień, gdyż prezydent porusza nuty historyczno-patriotyczne, a jego żona, humanistka, skupia się na samej lekturze i jej kulturowym kontekście.

Andrzej Duża i jego żona Agata opowiadają o tegorocznej lekturze. Foto: Przemysław Keler / KPRP. Kliknij, aby powiększyć.

Agata Duda podała, że “Narodowe czytanie” w tym roku odbyło się aż w 250 miejscach poza granicami Polski – m.in. Chinach, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Kolumbii, Maroku, a także w aż 70 miejscach na ogarniętej wojną Ukrainie – m.in.  Kijowie, Irpieniu, Chersoniu, Charkowie.

W ostatnich słowach Pierwsza Dama podziękowała wszystkim, którzy byli zaangażowani w “Narodowe czytanie” i tym, którzy wzięli w nim udział.

Lista wykonawców. Kliknij, aby powiększyć.

Następnie na scenie, przystrojonej roślinnością, pojawił się zespół muzyczny i aktorzy, których wcześniej można było podglądać na zapleczu. Lista nazwisk znajduje się na plakacie.

W tym roku już czwarty raz prowadzenie “Narodowego czytania” przypadło redaktorowi Marcinowi Kusemu – dyrektorowi Programu I Polskiego Radia.

Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś mógłby go zastąpić na tym miejscu, ponieważ profesjonalizm red. Kusego może być wzorem dla innych prezenterów i konferansjerów.

To nie tylko wysoka kultura osobista, takt i znajomość przedmiotu, ale również łatwość nawiązywania kontaktu z widownią, skromność i zawsze świetnie dobrane do okoliczności stroje.

Redaktor Marcin Kusy po ustąpieniu miejsca wykonawcom. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Wśród osób chętnie rozmawiających z aktorami można było dostrzec dwie studentki: wrocławiankę Adelę i pochodzącą z Warty Natalię, które połączyła miłość do kina, teatru i przystojnych aktorów. Obie panny przyznają ulubionym twórcom specjalny “Certyfikat jakości”, a o ich osiągnięciach piszą w serwisie społecznościowym. Tym razem certyfikaty otrzymało czterech ludzi sceny: Krzysztof Szczepaniak, Piotr Bajtlik, Rafał Zawierucha i Józef Pawłowski.

Natalka i Adelka w rozmowie z Krzysztofem Szapaniakiem. Foto: Mariusz Baryła / Kliknij, aby powiększyć.

Organizatorzy z wielką starannością podeszli do przekazu video, zainstalowano kilka nowoczesnych kamer, które przekazywały obraz na żywo za pośrednictwem facebooka.

Dzięki temu można obejrzeć zmontowany “teledysk” i większą część XI “Narodowego czytania”, które odbyło się w stolicy naszego kraju.

→ M. Baryła / KPRP / NCK

8.09.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• o poprzednich edycjach “Narodowego czytania” pisaliśmy: > tutaj

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.