W 1967 roku reżyser-dokumentalista Jan Łomnicki zrealizował średniometrażowy, telewizyjny film fabularny pt. “Cyrograf Dojrzałości”. Niemal wszystkie zdjęcia do produkcji powstały w Piotrkowie Trybunalskim.
Pierwsze sekwencje filmu nakręcono w sierpniu przy ul. Wojska Polskiego, na “ryneczku”, na terenie posesji należącej do rzemieślniczej rodziny Badków.
Filmowcy do swoich potrzeb wykorzystali podwórko i wnętrza warsztatu stolarskiego, który uruchomił około 1920 r. Józef Badek – dziadek obecnego właściciela nieruchomości – Jarosława, piotrkowskiego adwokata.
W chwili powstawania filmu zakład prowadził syn założyciela – Andrzej. We wspomnieniach rodziny pobyt ekipy produkcyjnej jawi się bardzo dobrze, a to za sprawą solidnego wynagrodzenia, jakie wypłacono za wykorzystane miejsca, przedmioty i narzędzia.
W filmie, główny bohater Wiktor, grany przez Jana Englerta (ur. 1943), usiłuje zdobyć 50 zł, aby wybrać się ze swoją dziewczyną do kawiarni. Tymczasem siostra stolarza, za kilkusekundowy epizod otrzymała wynagrodzenie w wysokości 500 zł.
Kolejne ujęcia kręcono m. in. na dziedzińcu klasztoru ojców bernardynów przy ul. Słowackiego, na schodach nieistniejącego już kina “Hawana”, na placu Kościuszki i w staromiejskich uliczkach. Osoby znające topografię Piotrkowa nie powinny mieć trudności z identyfikacją miejsc utrwalonych na taśmie filmowej.
Plenery powiatowego Piotrkowa idealnie współgrały z tłem opowiadania Jerzego Krzysztonia o tym samym tytule, na podstawie którego pisarz stworzył scenariusz filmowy osadzając akcję w małym miasteczku, gdzieś w Polsce.
Niestety, jak w większości filmów fabularnych, do których zdjęcia powstały w piotrkowskich dekoracjach, miasto nie występuje pod własną nazwą. W literaturze polskiej, często stanowiącej kanwę scenariuszy, poza kilkoma nic nie znaczącymi wyjątkami, trudno doszukać się utworów tematycznie związanym z Piotrkowem. Szkoda, bo ta historyczna lokacja warta jest upamiętnienia.
Nadszedł czas na projekcję. Warto wsłuchać się w muzykę skomponowaną przez Andrzeja Kurylewicza.
Więcej informacji o filmie znaleźć można: > tutaj.
→ M. Baryła
13.10.2022
• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska
• w “Gazecie Trybunalskiej” o filmie i kinie: > kliknij
wnętrze mieszkania było na obecnej POW