Piotrków. Film. “Cyrograf dojrzałości” i zakład stolarski Józefa Badka

W 1967 roku reżyser-dokumentalista Jan Łomnicki zrealizował średniometrażowy, telewizyjny film fabularny pt. “Cyrograf Dojrzałości”. Niemal wszystkie zdjęcia do produkcji powstały w Piotrkowie Trybunalskim.

Pierwsze sekwencje filmu nakręcono w sierpniu przy ul. Wojska Polskiego, na “ryneczku”, na terenie posesji należącej do rzemieślniczej rodziny Badków.

Wojska Polskiego 76, widok nieruchomości od strony północnej. Kliknij, aby powiększyć.

Filmowcy do swoich potrzeb wykorzystali podwórko i wnętrza warsztatu stolarskiego, który uruchomił około 1920 r. Józef Badek – dziadek obecnego właściciela nieruchomości – Jarosława, piotrkowskiego adwokata.

Widok na podwórze od zachodu. Stolarnia znajdowała się po prawej stronie. Kliknij, aby powiększyć.

W chwili powstawania filmu zakład prowadził syn założyciela – Andrzej. We wspomnieniach rodziny pobyt ekipy produkcyjnej jawi się bardzo dobrze, a to za sprawą solidnego wynagrodzenia, jakie wypłacono za wykorzystane miejsca, przedmioty i narzędzia.

Wschodnia część podwórza. Kliknij, aby powiększyć.

W filmie, główny bohater Wiktor, grany przez Jana Englerta (ur. 1943), usiłuje zdobyć 50 zł, aby wybrać się ze swoją dziewczyną do kawiarni. Tymczasem siostra stolarza, za kilkusekundowy epizod otrzymała wynagrodzenie w wysokości 500 zł.

Kolejne ujęcia kręcono m. in. na dziedzińcu klasztoru ojców bernardynów przy ul. Słowackiego, na schodach nieistniejącego już kina “Hawana”, na placu Kościuszki i w staromiejskich uliczkach. Osoby znające topografię Piotrkowa nie powinny mieć trudności z identyfikacją miejsc utrwalonych na taśmie filmowej.

Plenery powiatowego Piotrkowa idealnie współgrały z tłem opowiadania Jerzego Krzysztonia o tym samym tytule, na podstawie którego pisarz stworzył scenariusz filmowy osadzając akcję w małym miasteczku, gdzieś w Polsce.

Niestety, jak w większości filmów fabularnych, do których zdjęcia powstały w piotrkowskich dekoracjach, miasto nie występuje pod własną nazwą. W literaturze polskiej, często stanowiącej kanwę scenariuszy, poza kilkoma nic nie znaczącymi wyjątkami, trudno doszukać się utworów tematycznie związanym z Piotrkowem. Szkoda, bo ta historyczna lokacja warta jest upamiętnienia.

Nadszedł czas na projekcję. Warto wsłuchać się w muzykę skomponowaną przez Andrzeja Kurylewicza.

Więcej informacji o filmie znaleźć można: > tutaj.

→ M. Baryła

13.10.2022

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• w “Gazecie Trybunalskiej” o filmie i kinie: > kliknij

 

One Reply to “Piotrków. Film. “Cyrograf dojrzałości” i zakład stolarski Józefa Badka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.