Punk rock żyje! 45 lat Never Mind the Bollocks Sex Pistols

45 lat temu, 28 października 1977 roku,  ukazał się pierwszy i jedyny album brytyjskiej grupy Sex Pistols zatytułowany “Never Mind the Bollocks”. Płyta okazała się być kulturowym szokiem.

45 lat po wydaniu płyty wpływ grupy na branżę muzyczną pozostaje tak samo silny, jak w chwili jej opublikowania. Dla Sex Pistols wszystko zaczęło się w butiku “Sex” Malcolma McLarena i Vivienne Westwood, który był miejscem spotkań wielu wykonawców z rosnącej w siłę londyńskiej sceny punk. To właśnie wtedy, na prośbę gitarzysty Steve’a Jonesa, McLaren stał się menedżerem The Strand, wczesnego wcielenia Sex Pistols.

Londyn w tym czasie był miejscem brudnym i mocno depresyjnym, na co wpływ miały nieustanne strajki, m. in. robotników zajmujących się wywozem śmieci, tysiące młodych ludzi pozostawało bez pracy nie mając żadnych perspektyw. Klimat panujący w stolicy Wielkiej Brytanii okazał się być idealną pożywką dla osób o zainteresowaniach artystycznych, w których narastał bunt przeciwko wszystkiemu.

Agresja i frustracja – autentyczne emocje – były ważniejsze niż umiejętności muzyczne członków Sex Pistols. W grudniu 1976 roku w programie telewizyjnym nadawanym na żywo muzycy wywołali swój pierwszy skandal – wyglądali i zachowywali się w sposób, jakiego nobliwa brytyjska publiczność jeszcze nie widziała.

Pół roku później grupa wydała swój pierwszy singiel pt. „God Save the Queen”. Vivienne Westwood zaprojektowała koszulki z wizerunkiem Elżbiety II przekłutym agrafką, które bardzo szybko stały się pożądanym towarem na rynku.

Słowa piosenki były tak samo szokujące, jak muzyka i image zespołu:

Niech Bóg chroni królową
Jej rządy faszystów
Zrobili z ciebie kretyna
Potencjalną bombę jądrową

Niech Bóg chroni królową
Nie ma w sobie nic z człowieka
Nie ma przyszłości
W angielskiej rzeczywistości

Nie daj sobie wmówić czego chcesz
Ani tego czego potrzebujesz
Nie ma przyszłości, nie ma jej
Nie ma dla ciebie

Niech Bóg chroni królową
Właśnie o to nam chodzi
Kochamy jej wysokość
Niech Bóg ją chroni

27 października 1977 r. w wytwórni Virgin Records ukazał się LP „Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols” i natychmiast wzbudził zgorszenie. Prezenterzy stacji BBC otrzymali od swoich przełożonych zakaz puszczania piosenek z płyty mimo, że biła rekordy popularności.

Obecność Sex Pistols na rynku okazała się być intensywna i krótka. Swój żywot band zakończył rok później i do dziś pozostaje legendą. W “brudnej” twórczości Pistolsów udało się połączyć elementy socjologiczne i polityczne, a ich jedyny album zaliczany jest do najważniejszych dokonań w historii rocka.

Swoją twórczością Johnny Rotten (wokal), Steve Jones (gitara), Sid Vicious (gitara basowa) i Paul Cook (perkusja) pokazali środkowy palec brytyjskiemu establishmentowi i ówczesnej popkulturze, a napis na koszulce Rottena z tamtych czasów “I Hate Pink Floyd” (“Nienawidzę Pink Floyd”) jest tego dobrym symbolem.

→ M. Baryła

27.10.2022

• grafika: GT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.