Ranking rządów prawa. Bardzo słaby wynik Polski

Międzynarodowa organizacja World Justice Project zajmująca się monitorowaniem przestrzegania prawa opublikowała swój doroczny ranking rządów prawa. Na tle państw europejskich bardzo źle wypadły: Polska i Węgry.

World Justice Projec – niezależny, obywatelski podmiot powstał w 2006 roku w USA z inicjatywy prezesa Amerykańskiego Stowarzyszenia Prawników. Swoją siedzibę ma w Waszyngtonie. Co roku przygotowuje i publikuje ranking rządów prawa (Rule of Law Index).

Globalne zestawienie zawiera 140 państw (> kliknij), a pierwsze cztery miejsca należą do krajów skandynawskich: Norwegii, Finlandii, Danii i Szwecji. Polska znalazła się na pozycji 37, niżej, bo na miejscu 67 są Węgry.

W indeksie 31 krajów europejskich i Ameryki Północnej Polska jest na pozycji 24, Węgry na 30, najsłabiej wypadła Bułgaria – miejsce ostatnie.

UE i Ameryka Północna. Kliknij, aby powiększyć.

Rządy prawa mierzone są w kategoriach: mechanizmy ograniczania władzy, brak korupcji, otwarte i przejrzyste rządy, ochrona praw podstawowych, porządek publiczny i bezpieczeństwo, środowisko regulacyjne, sprawiedliwość w sprawach karnych oraz sprawiedliwość w sprawach cywilnych. Dodatkowo każda z tych kategorii zawiera szczegółowe elementy, które poddawane są analizie. Łącznie jest ich 44.

→ oprac. (kk)

28.10.2022

• grafika: WJP / screen: GT

• źródło: worldjusticeproject.org

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.