Dziadowanie po piotrkowsku. 70 tys. zł dla ukraińskiego miasta

Urząd miasta Piotrkowa zamierza przekazać pomoc rzeczową dla partnerskiego miasta Równe na Ukrainie. W tej sprawie, na zakończonej dziś 57. sesji rady miasta, podjęto stosowną uchwałę.

Jak informują urzędnicy “pomoc z inicjatywy prezydenta miasta Krzysztofa Chojniaka będzie polegać na udzieleniu pomocy naszym wschodnim sąsiadom w formie zakupu i przekazaniu sprzętu do wytwarzania i magazynowania energii oraz pokrycie kosztów transportu o wartości do 70 tys. zł. Pomoc ta zostanie podzielona na dwa etapy. W pierwszym wspomniana wyżej kwota przeznaczona zostanie na zakup sprzętu technicznego (generatorów prądu małej mocy, opalarek, grzejników, pieców przenośnych – szamotowych oraz artykułów pierwej pomocy). Drugi zaś polegał będzie na zakupie generatorów prądu o dużej mocy”.

Komentarz

Niedawno mer Równego Ołeksandr Tretiak poinformował, że rosyjskie ataki rakietowe na infrastrukturę energetyczną spowodowały przerwy w dostawie prądu. Z tego powodu np.  od poniedziałku 24 do piątku 28 października szkoły w Równem, stolicy obwodu rówieńskiego, były zamknięte (zobacz: > tu).

W Równem mieszka blisko 250 tys. ludzi, a za 35 tys. zł można kupić ledwie 12 szt. agregatów prądotwórczych o mocy 4,8  KW. Natomiast drugie 35 tys. zł wystarczy na jedną sztukę urządzenia o mocy około 15 KW.

70 tysięcy złotych pomocy dla ogarniętego wojną miasta, to nie pomoc, ale jałmużna. Chojniak wychodząc z taką “inicjatywą” nie tylko kolejny raz ośmiesza siebie, urząd jaki piastuje, ale przede wszystkim mieszkańców Piotrkowa.

Chojniakowi z łatwością przychodzi robienie z siebie “dziada” w sytuacji, gdy chodzi o zdrowie i życie mieszkańców partnerskiego miasta. Jak symboliczna jest to kwota niech świadczy fakt, że np. 94 tys. zł wydano na trzy przedstawienia teatralne, które zobaczyła garstka osób (> link).

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że gdyby zorganizować zbiórkę na rzecz pomocy ludziom z Równego piotrkowianie przekazaliby wielokrotność tej kwoty. Ostatni finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dał w Piotrkowie wynik niemal 500 tys. zł. I tu jest pole do popisu dla aktywnych radnych. Jest coś ważnego do zrobienia ponad zbieranie zakrętek po napojach czy organizowanie głupawych “konferencji prasowych”.

→ (mb)

30.11.2022

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Katastrofa samolotu. Prezydent Piotrkowa nie pojawił się na miejscu!”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.