Marszałek Piłsudski na Pikniku Niepodległościowym w Łodzi

Od 11 lat na dziedzińcu łódzkiej “Manufaktury”, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, organizowany jest Piknik Niepodległościowy. Wydarzenie w doskonały sposób uzupełnia oficjalne obchody 11 listopada i łączy historię ze współczesnością.

W województwie łódzkim nie brakuje jednostek wojskowych i strzeleckich, grup rekonstrukcyjnych, kolekcjonerów militariów, a także instytucji państwowych i samorządowych  zainteresowanych promocją swojej działalności.

Od pięciu lat także Urząd Miasta Łodzi aktywnie uczestniczy w organizacji pikniku – wydarzenia skierowanego do mieszkańców miasta i gości, a nie jedynie do wąskiego grona urzędników i samorządowców, jak ma to miejsce w innych ośrodkach w województwie.

Schemat wypracowany na prowincji, gdzie co roku program obchodów tego najważniejszego dla Polaków święta ogranicza się do mszy i składania kwiatów pod mniej lub bardziej zaniedbanym pomnikiem, świadczy nie tylko o braku pomysłów, ale w równym stopniu o braku szacunku dla obywateli, którym nie daje się możliwości zamanifestowania swojego patriotyzmu i godnego uczczenia święta narodowego.

Łódź od wielu lat pokazuje, jak powinno wyglądać celebrowanie rocznicy odzyskania niepodległości; na obszernych parkingach wokół największego i najładniejszego w regionie centrum handlowego dostrzec można samochody z tablicami nie tylko z Łodzi, województwa, ale także miejscowości ościennych.

Warto tu przyjechać z dziećmi, ilość autentycznych, niebanalnych atrakcji jest wyjątkowo liczna, o czym można przekonać się przeglądając zamieszczone poniżej zdjęcia.

O organizatorach i wystawcach można przeczytać: > tutaj i tutaj.

→ (mb)

14.11.2022

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.