Piotrków-Tomaszów. Akt oskarżenia przeciwko oszustce z sądu

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 16 września 2022 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim akt oskarżenia przeciwko Barbarze P. o czyny z art. 286 § 1 kk w zb. z art. 270 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 65 § 1 kk i inne, oraz Markowi W., Karolinie P., Mariuszowi P. i Łukaszowi P. o czyny z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 286 § 1 kk.

Barbarze P.- byłej pracownicy Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim przedstawiono łącznie 889 zarzutów dokonania oszustw dokonanych w latach 2012-2020 na szkodę Skarbu Państwa reprezentowanego przez Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim i fałszowania dokumentów, które stanowiły podstawę wypłaty nienależnych zwrotów opłat sądowych na rachunki bankowe prowadzone na rzecz wszystkich oskarżonych. Przy czym Barbara P., ze swojej przestępczej działalności uczyniła sobie stałe źródło dochodu.

Łączna kwota szkody zaistniałej w wyniku przestępstw zarzuconych oskarżonym , jaką poniósł Skarb Państwa , wyniosła 1.420.953,42 zł.

Jak to było?

57-letnia kierowniczka sekretariatu Sądu Rejonowego w Tomaszowie została zatrzymana przez organy ścigania równo dwa lata temu. Powodem zatrzymania było podrabianie w latach 2012-2020 dokumentów związanych ze zwrotem nadpłaty dla uczestników postępowań. Jeżeli ktoś wpłacił do sądu np. 1000 zł i z tego tytułu powinien otrzymać zwrot np. 200 zł oskarżona na stosownym dokumencie zamiast nr rachunku bankowego tej osoby wpisywała numer rachunku osobistego, albo wspólników tj. członków rodziny. Kwit wędrował do działu księgowości, gdzie po zatwierdzeniu formalnym i rachunkowym realizowano przelew.

Działalność Barbary P. miała charakter stałego źródła dochodów, a pozyskane z przestępstwa środki były przeznaczane na spłatę kredytów i bieżące wydatki.

Ślad

Generalny Inspektor Informacji Finansowej otrzymał wiadomość, że Barbara P. i jej najbliżsi posiadają co najmniej 81 kont oszczędnościowo-rozliczeniowych, na które wpływają pieniądze z rachunku bankowego należącego do Sądu Rejonowego w Tomaszowie Mazowieckim. Co ciekawe na przelewach widniały dane kancelarii prawnych. Szybko ustalono, że pieniądze nigdy nie trafiały do zainteresowanych osób, lecz były przekazywane pomiędzy kontami zarządzanymi przez Barbarę P.

Swoją wiedzą Generalny Inspektor podzielił się z Komendantem Głównym Policji, a ten nakazał swoim podwładnych rozpracowanie szajki. Początkowo ustalono, że oskarżona dokonała 87 czynów zabronionych, ale wkrótce liczba ta urosła 10-krotnie do 889.

Proces

Pierwsze posiedzenie w tej sprawie powinno rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jak tylko będzie to możliwe opublikujemy akt oskarżenia, a także zapytamy władze tomaszowskiego sądu dlaczego ten proceder trwał tak długo i nie został w porę dostrzeżony?

→ (kk)

4.11.2022

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

• więcej z kategorii “prawo”: > tutaj

 

5 Replies to “Piotrków-Tomaszów. Akt oskarżenia przeciwko oszustce z sądu

 1. Prywatnych? proszę bardzo. Ale to są pieniądze, które oni mogą zarabiać wyłącznie dzięki pisowskiej protekcji. Zapytam chyba retorycznie – kto wie, czy wynagrodzenia te nie są uzależnione od takich transferów.

 2. Super, karać bandziorów i tyle. Pytanie tylko czy łobuzy, którzy jednego dnia dokonały 22 wpłat na konta wyborcze kandydatek PiS do europarlamentu też trafią na salę rozpraw. Czemu się czepiam? Bo te 22 wpłaty pochodzą od pisowskich działaczy zainstalowanych w spółkach skarbu państwa… Mechanizm jest prosty: spółka (czyli skarb państwa) płaci ci “pensję”, która zaraz jest transferowana na partyjne konta. https://wiadomosci.wp.pl/maski-opadly-wrzawa-po-reportazu-tvn24-opinia-6830295755680448a?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=WPWiadomosci-push&utm_content=6364ee749dc181b3e108fc6d&fbclid=IwAR1zMTeNtuQOTpoJ71jV6BViW0WT6PjbASD4nabeD5iXIERmTLTnTlRcbcs

   1. mechanizm powszechny w świecie . W USA i innych krajach hojny darczyńca może liczyć na posadę ambasadora np. w Armenii. Jeśli wpłaty są od osób prywatnych z ich pieniędzy, to to jest legalne. Prezydenta Chojniaka tez wspierają pracownicy UM

   2. A jest gdzieś lub czy będzie kiedyś analiza ostatniej kampanii prezydenckiej ??

    Nigdzie nie mogę znaleźć rozliczenia komitetów… w poprzednich latach wszyscy o tym pisali, a ostatnie wybory jakoś tak bez echa przeszły pod tym kątem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.