Warszawa. Obchody Narodowego Święta Niepodległości, 2022

Z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie wzięli udział prezydenci Polski i Litwy.

Andrzej Duda przypomniał, że w 1918 r. nasi pradziadkowie, dziadkowie rozpoczęli odbudowę Polski z absolutnych zgliszcz. – Wielka była wola odzyskania niepodległości, suwerenności, posiadania wolności we własnym kraju po tych wszystkich cierpieniach – mówił, dodając, że nasi przodkowie dali radę to zrobić.

– Jeżeli oni dali radę, to i my damy radę przetrwać wszystkie kryzysowe sytuacje z podniesioną głową, z godnością. Jesteśmy narodem pracowitym, inteligentnym, jesteśmy narodem wytrwałym – przekonywał.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart. Na maszt została podniesiona flaga państwowa i odśpiewano Hymn RP. Następnie został odczytany Apel Pamięci oraz oddano salut narodowy.

W uroczystościach obok polskiej pary prezydenckiej wzięli również udział prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda z małżonką. Andrzej Duda, dziękując prezydentowi Litwy za obecność podczas uroczystości, mówił:

Litwa i Polska razem. Suwerenne, niepodległe, dumne, mocne. To jest wzmacnianie bezpieczeństwa naszej części Europy.

Gitanas Nausėda przybył do Warszawy dzień wcześniej. W czwartek razem z Andrzejem Dudą wziął udział w II posiedzeniu Rady Prezydenckiej Polski i Litwy.

Podczas wystąpienia prezydent dziękował wszystkim, którzy przez ostatnie prawie pięć lat – czas kończących się obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – przypominali o wielkiej wartości, jaką jest suwerenne państwo; edukowali młodzież i przypominali o bohaterach, o przodkach. – Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim Państwu, moim Rodakom za budowanie tej głębokiej świadomości o wartości niepodległości – zaznaczył.

Prezydent na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożył wieniec od Narodu. Później złożył też kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystościach na pl. Piłsudskiego uczestniczyli Szef KPRP Grażyna Ignaczak–Bandych oraz kierownictwo Kancelarii.

Rano Prezydent Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego oraz przy Belwederze przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Prezydent składa kwiaty przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego.

Później Andrzej Duda wręczył w Belwederze ordery i odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Orderem Orła Białego uhonorowany został ojciec Jacek Salij.

Następnie prezydent wraz z żoną Agatą Kornhauser–Dudą oraz przebywającą z wizytą w Polsce litewską parą prezydencką wzięli udział w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę, która została odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej.

→ KPRP

14.11.2022

• foto: Jakub Szymczuk / KPRP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.