30. lat Paszportów Polityki. Tylko jeden piotrkowianin nominowany do nagrody

17 stycznia br. podczas gali w Teatrze Wielkim w Warszawie wręczono “Paszporty Polityki” za 2022 r. Ta ważna i prestiżowa nagroda jest przyznawana od 30. lat.

Wydarzenie tradycyjnie poprowadzili Grażyna Torbicka i redaktor naczelny tygodnika “Polityka” Jerzy Baczyński.

W kategorii “film” nagrodzono Jana Holoubka (1978) za “niejednoznacznie naszkicowanych bohaterów w wyrazistym krajobrazie społecznym i politycznym w serialu Wielka woda, za bezgraniczną empatię, uczciwość i szczerość”.

“Paszport Polityki” dla indywidualności teatralnej otrzymał Jakub Skrzywanek (1992) za “spektakle ważne, odważne i nieoczywiste. Dyktowane, podobnie jak cała działalność laureata w środowisku artystycznym i kierowanie teatrem, troską o jakość i przyszłość naszego społeczeństwa”.

W dziedzinie “kultury cyfrowej” zwyciężyli Anna i Jakub Górniccy za “umiejętne połączenie tradycyjnego dziennikarstwa wysokiej próby z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi cyfrowych mediów, by w oryginalny sposób opowiadać o dramatycznych wydarzeniach, jak wojna w Ukrainie. Za Jeden dzień w… kolektywu Outriders”.

Agata Słowak (1994) została laureatką paszportu w kategorii “sztuki wizualne” za “odważne podejmowanie w malarstwie tematyki kobiecej, której nadaje osobisty i pełen emocjonalnego zaangażowania wyraz. Za opowiadanie o teraźniejszości i o sobie za pomocą oryginalnie wykorzystanych wzorców dawnego malarstwa”.

Literatura. Grzegorz Piątek (1980) otrzymał “Paszport Polityki” za książkę Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939, znakomitą opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację. Za przekonującą dekonstrukcję mitu „miasta z morza i marzeń”.

Annę Sułkowską (1995) – dyrygentkę i altowiolinistkę doceniono w dziedzinie muzyki poważnej za “ogromną muzykalność, wrażliwość i nieprzeciętną radość tworzenia sztuki. Za konsekwentną pracę, która doprowadziła w zeszłym roku do międzynarodowych sukcesów ze zwycięstwem w paryskim konkursie La Maestra na czele.

Przemysław Jankowiak (1988), pseudonim artystyczny taki sam, jak rok urodzenia, zdobył uznanie jury w kategorii “muzyka popularna”, a to za “otwartość stylistyczną, za umiejętność pracy z różnymi artystkami i artystami oraz za twórcze inspirowanie się różnymi nurtami. Za rozwój własnego muzycznego języka i przenoszenie go w swoich produkcjach z undergroundu do mainstreamu”.

Paszporty dla kreatorów kultury przypadły: Dorocie Masłowskiej (1983) za “rewolucjonizowanie języka polskiej literatury, która w ostatnich 30 latach dzieli się na czas przed „Wojną…” i po „Wojnie…”. Za opowieść o Polsce, przystawianie nam lustra i obnażanie nadmuchanej fasady, za którą widać przaśną rzeczywistość. Za twórcze i odważne wchodzenie w język filmu, teatru i muzyki”; Ryszardowi Poznakowskiemu (1946) za “długi życiorys artystyczny, bez którego trudno sobie wyobrazić historię polskiej muzyki popularnej ostatnich sześciu dekad. Za karierę w zespole Czerwono-Czarni, dla którego komponował takie przeboje, jak Trzynastego czy Bądź dziewczyną z moich marzeń. I za współtworzenie repertuaru Trubadurów, który podobał się pokoleniom Polek i Polaków”; Wilhelmowi Sasnalowi (1972) za “malarstwo, które sprawiło, że całe pokolenie młodych polskich twórców uwierzyło w swoją szansę na międzynarodowy sukces artystyczny. Za narzucenie sobie i całemu środowisku tempa, za którym trudno było nadążyć nagrodom artystycznym. Ale też za pokazanie, że prawdziwa kariera polega na podążaniu własną drogą”.

Nagrodę “Paszportów Polityki” wymyślił w 1993 r. Zdzisław Pietrasik – nieżyjący (2017), wieloletni szef działu kultury tygodnika. Idea nagradzania twórców “miała być reakcją na zmieniający się krajobraz kulturalny Polski”. W ciągu trzech dekad laureatami paszportów zostali ludzie bez których trudno sobie wyobrazić dzisiejszą polską kulturę, rozrywkę, sztukę. Pełna lista osób nagrodzonych i nominowanych znajduje się: > tutaj.

W pierwszej edycji “Paszportów Polityki”, w kategorii “literatura”, nominację otrzymał m. in. piotrkowianin Mariusz Baryła – poeta, obecny redaktor “Gazety Trybunalskiej”. Jego nazwisko znalazło się w gronie takich osobistości jak: Andrzej Bart, Aleksander Jurewicz, Zbigniew Żakiewicz, Wiesław Myśliwski, Janusz Rudnicki, Marcin Świetlicki, Mieczysław Piotrowski, Rafał Grynberg, Natasza Goerke, Marzanna Kielar, Andrzej Stasiuk. Pierwszy literacki paszport przypadł Teodorowi Parnickiemu (1908-1988).

→ oprac. (kk)

18.01.2023

• na zdjęciu: Agata Słowak przemawia po otrzymaniu nagrody, foto / źródło: YT / screen: GT

 

One Reply to “30. lat Paszportów Polityki. Tylko jeden piotrkowianin nominowany do nagrody”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.