Sztuka. Wystawy. Kanty Pawluśkiewicz i Jotka Kędziora w Częstochowie

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie od lat dba o wysoki poziom ekspozycji. To jedno z jaśniejszych miejsc na kulturalnej mapie tego miasta.

Do 23 lutego została przedłużona prezentacja prac graficznych Jana Kantego Pawluśkiewicza (81) – krakowskiego kompozytora muzyki filmowej, musicalowej i teatralnej, związanego m. in. z Piwnicą pod Baranami.

Nie wszyscy wiedzą, że Pawluśkiewicz jest z wykształcenia architektem, który pod koniec lat 60. XX w. porzucił projektowanie na rzecz muzyki i na tym polu zasiał i zebrał plony niezwykłe jak choćby muzyka do “Szalonej lokomotywy”, “Nieszporów ludźmierskich” czy „Radości miłosierdzia”.

Choć maluje od wczesnej młodości, dopiero w 1999 r. zaprezentował swoje dokonania publicznie, w miejscu dla siebie arcyważnym, czyli we wnętrzach wspomnianej wcześniej Piwnicy pod Baranami. Dalej było już łatwiej, ma na koncie około sto wystaw indywidualnych, na których zaprezentował ponad tuzin cykli graficznych i olejnych.

Jan Kanty Pawluśkiewicz – wystawa w MGS w Częstochowie. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Pawluśkiewicz jest wynalazcą autorskiej techniki graficznej, którą żartobliwie określa jako “żel-art”. Do tworzenia obrazków używa żelowych długopisów w kolorach pastelowych i brokatowych.

– Żel-art w sensie technologicznym jest korzystaniem w malarstwie z organicznych żeli hinduskich, natomiast w sensie estetycznym żel-art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsyjną klasyką – mówi autor prac.

Tematyka, na jakiej koncentruje się twórca, to radosne, optymistyczne pejzaże zawierające elementy abstrakcyjne i baśniowe, a także cykl wariacji na temat krakowskiego lajkonika. Miłe dla oka, czasem ironiczne, czasem żartobliwe są prace Pawluśkiewicza.

Podczas wernisażu, który odbył się 19 listopada 2022 r., miał miejsce koncert muzyczny zatytułowany “Tribute to ANAWA”. Zespól w składzie: Krzysztof Drynda – wokal, Wojciech Królikowski – piano, Sylwia Ostalska – wiolonczela, Tomasz Szejka – gitary, Sławomir Żydek – gitara basowa, Łukasz Pasoń – perkusja zaprezentował najbardziej znane utwory krakowskiego kompozytora. Zdjęcia są: > tutaj.

 

Do 8 kwietnia w MGS można podziwiać rzeźby Jerzego Jotki Kędziory zebrane w cyklu “Przyziemieni w napięciu”. Wystawa uroczyście otwarta w listopadzie zr. wpisała się w dwa jubileusze: 75. rocznicę urodzin artysty i 50. rocznicę uzyskania przez niego dyplomu w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Jerzy Kędziora – wystawa w MGS w Częstochowie. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Kurator wystawy, Anna Paleczek-Szumlas, zadbała o wzbogacenie prezentacji reflektorami co sprawiło, że rzeźby otrzymały niemal teatralną oprawę. Są to dzieła wyjątkowe, utrwalające wielki kunszt artystyczny Kędziory.

O innym cyklu rzeźbiarza pisaliśmy w 2016 r. w notatce pt. “Jerzy Kędziora. Między wodą a niebem – Kraków”.

 

→ (mb)

22.02.2023

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Dlaczego warto jeździć do Częstochowy?”

• więcej o wystawach plastycznych: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.