Wyrok w sprawie incydentu podczas strajku kobiet. Tylko w Gazecie Trybunalskiej

7 listopada 2020 r., w czasie obowiązywania obostrzeń pandemicznych, nieformalna organizacja pn. “Piotrkowski Strajk Kobiet” zorganizowała o godz. 17:00 wiec upamiętniający 102. rocznicę uzyskanie przez kobiety praw wyborczych. Podczas manifestacji doszło do incydentu z udziałem mężczyzny i kobiety.

Jak zawsze w takich sytuacjach zgromadzenie zabezpieczali funkcjonariusze policji, którzy otrzymali od swoich zwierzchników polecenie legitymowania uczestników wiecu. Jeden z policjantów zbliżył się do mężczyzny rejestrującego telefonem komórkowym działania mundurowych i na wstępie usłyszał “niech pan odejdzie”, przedstawił się i poprosił o okazanie dowodu osobistego, mężczyzna jeszcze pięć razy powiedział “niech pan odejdzie”, a następnie wdał się w dyskusję z policjantem zupełnie ignorując jego polecenia i dodając jednocześnie: – Niech pan sobie idzie gdzieś indziej.

Dalej wypadki potoczyły się błyskawicznie:

Zaraz po obezwładnieniu zatrzymany całkowicie stracił wigor i zaczął na głos skarżyć się, że jest chory. W tym samym czasie jego lamentująca partnerka wdała się w szarpaninę z  innymi policjantami.

Sędzia Sądu Rejonowego w Piotrkowie M. Wieczorek. Kliknij, aby powiększyć.

Niedługo potem do Sądu Rejonowego w Piotrkowie wpłynął wniosek o ukaranie Sławomira M. i Magdaleny W., którzy w ocenie oskarżyciela publicznego nie stosowali się do poleceń funkcjonariusza, odmówili wylegitymowania się, stawiali czynny opór, używali słów nieprzyzwoitych, a nadto nie zasłaniali ust i nosa w okresie pandemii. Po zakończeniu przewodu sądowego zapadł wyrok. 10 listopada 2022 r. SSR Mariusz Wieczorek całkowicie oczyścił z zarzutów obwinionych uniewinniając ich od zarzucanych czynów.

Tym samym sąd dał wyraźnie do zrozumienia, że każdy obywatel ma prawo nie słuchać poleceń funkcjonariusza policji, nie musi podawać swoich danych, może proponować policjantowi, aby sobie poszedł i nie zawracał nikomu głowy. Ma prawo prowokować, być aroganckim i policjantów na służbie traktować jak wrogów.

Poniżej publikujemy wyrok z uzasadnieniem, a jego ocenę pozostawiamy czytelnikom “Gazety Trybunalskiej”.

→ K. Kozielski

14.03.2023

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

• więcej artykułów z cyklu “sprawiedliwość po piotrkowsku”: > tutaj

© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.