Powstaje spółka PGE PAK Energia Jądrowa

PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to nazwa wspólnej spółki PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK, która będzie brała udział w realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce.

Spółka powstaje w zaledwie 5 miesięcy od momentu podpisania 31.10.2022 r. w Seulu listu intencyjnego pomiędzy PGE, ZE PAK i koreańskim KHNP. PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa, co pozwala zachować i zabezpieczyć interes Skarbu Państwa w tym projekcie.

PGE i ZE PAK podpisały 13 kwietnia 2023 r. statut spółki PGE PAK Energia Jądrowa S.A. Celem i zadaniem spółki będzie udział w planowanej realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. Elektrownia jest planowana jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa S.A. oraz koreańskiego KHNP. Inwestycja będzie realizowana w oparciu o  technologię reaktorów APR 1400.

Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że perspektywiczne jest posadowienie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Dwa reaktory mogłyby dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh energii, czyli ok. 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jest możliwe już w 2035 roku.

W skład Rady Nadzorczej PGE PAK Energia Jądrowa S.A. wejdzie 12 członków – po 6 ze strony każdego z akcjonariuszy. Zarząd będzie składał się z 4 członków – po 2 z każdej ze stron. Przewodniczącym RN będzie Zygmunt Solorz, prezesem zarządu Jakub Rybicki. Siedzibą Spółki jest Konin.

Skład Rady Nadzorczej

1. Zygmunt Solorz – przewodniczący Rady Nadzorczej
2. Wojciech Dąbrowski – wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
3. Tobias Solorz – członek Rady Nadzorczej
4. Piotr Żak – członek Rady Nadzorczej
5. Justyna Kulka – członek Rady Nadzorczej
6. Tomasz Szeląg – członek Rady Nadzorczej
7. Jarosław Grzesiak – członek Rady Nadzorczej
8. Piotr Skrzydelski – członek Rady Nadzorczej
9. Damian Bronner – członek Rady Nadzorczej
10. Tomasz Trautsolt – członek Rady Nadzorczej
11. Paweł Stępień – członek Rady Nadzorczej
12. Radosław Kwaśnicki – członek Rady Nadzorczej

Skład zarządu

1. Jakub Rybicki – prezes zarządu
2. Maciej Stec – wiceprezes zarządu
3. Tomasz Nowacki – członek zarządu
4. Maciej Koński – członek zarządu

→ oprac. (kk)

13.04.2023

• foto; PGE

• źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.