Punkty karne będą skasowane po roku. Jest projekt nowelizacji ustawy PoRD

Ważną informację dla kierowców, którzy posiadają punkty karne przekazał dziś Jerzy Polaczek – były minister transportu i poseł na Sejm RP (PiS). Chodzi o zmiany w Prawie o ruchu drogowym.

We wpisie zamieszczonym w Twitterze Polaczek napisał:

Zwiększamy bezpieczeństwo pasażerów korzystających z przejazdów aplikacyjnych. Znosimy obowiązek uiszczenia opłaty ewidencyjnej. Umożliwiamy automatyczny zwrot prawa jazdy. Przywracamy roczny okres po którym usuwa się punkty karne kierowcom.

 

Sejmowa komisja infrastruktury zajmowała się dziś projektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Projekt dotyczy głównie podniesieniu bezpieczeństwa pasażerów korzystających z przewozów przy pomocy aplikacji w smartfonie. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił, że proponowane jest zaostrzenie kar dla przewoźników nie spełniających warunków transportu.. – Te kary idą w górę 25 razy, to będzie nawet do miliona złotych – powiedział.

Od 17 września zeszłego punkty karne za naruszenie przepisów drogowych mogą być anulowane dopiero po upływie dwóch lat od ich otrzymania. Teraz autorzy nowelizacji chcą powrócić do  rozwiązania przed zmianami, czyli rocznego okresu po którym punkty będą kasowane.

Wprowadzone zmiany zniosły też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu. Kursy były realizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Nowe przepisy mają ponownie dać taką możliwość.

→ oprac. (kk)

12.04.2023

• foto: Gazeta Trybunalska

• więcej o bezpieczeństwie w ruchu drogowym: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.