Stalowa Wola. Kolejny pomnik Jana Pawła II oblany czerwoną farbą

3 kwietnia pomnik papieża Jana Pawła II stojący przed Bazyliką Mniejszą pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski w Stalowej Woli został zanieczyszczony czerwoną farbą.

Zbezczeszczony pomnik świętego. Foto / źródło: Tygodnik Niedziela. Kliknij, aby powiększyć.

Jak poinformował lokalny portal “stalowka.net” do incydentu doszło nieopodal Bazyliki Konkatedralnej, w miejscu, gdzie w minioną niedzielę zakończył się “Marsz milczenia” w obronie świętości papieża Polaka.

Sprawą zajmuje się policja, która, podobnie jak w Łodzi (> link), po oględzinach zabezpieczyła nagrania z miejskiego monitoringu i prowadzi czynności zmierzające do ustalenia sprawców aktu wandalizmu.

Proboszcz parafii ksiądz Edward Madej zlecił prywatnej firmie usunięcie nieczystości z pomnika i jego otoczenia. Okazało się, że to farba emulsyjna, więc stosunkowo łatwo dała się zmyć gorącą wodą i zdrapać szpachlą.

Tablica przymocowana do cokołu pomnika. Foto / źródło: google.com. Kliknij, aby powiększyć.

Pomnik przedstawiający Jana Pawła II  stoi przed kościołem, który 2 listopada 1973 roku poświęcił ówczesny kardynał Karol Wojtyła, a 31 sierpnia 1998 roku jako Jan Paweł II nadał świątyni honorowy tytuł bazyliki mniejszej.

Obelisk powstał w 2002 roku na zamówienie diecezji sandomierskiej w pracowni rzeźbiarza Władysława Dudka. Figura wykonana z brązu mierzy blisko 3,6 m wysokości, a osadzona jest na cokole o wysokości 2,7 m.

→ oprac. (mb)

4.04.20223

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.