Bezlitosny i rozczarowany Skiba

Wolałbym nie pisać tego tekstu, ale sytuacja tak mocno nabrzmiała, że czas wreszcie to zrobić. A kto – jeśli nie ja. Komediant i skandalista – pisze Krzysztof Skiba na swoim facebookowym profilu. 

Skiba – satyryk, felietonista znany z występów z grupą Big Cyc – jest bezlitosny dla niegdysiejszych autorytetów, które nie wytrzymały próby czasu i uległy erozji. Szerzej odnosi się do siedmiu osób, ale wspomina też o Wałęsie i Wojtyle.

Oddajmy zatem głos Skibie:

Moje pokolenie urodzone w latach 60. pokolenie, które przeszło swój chrzest bojowy w stanie wojennym (lata 80.), które obok smutnego PRLu zaliczyło też wybuch wolności i dziki kapitalizm lat 90. doznało po latach całej serii bolesnych rozczarowań.

I nie chodzi tu o banalny fakt, że politycy pokolenia “Solidarności” zawiedli na całej linii, chodzi o coś bardziej dotkliwego. O to, że w kompletny gruz zamieniły się nasze pokoleniowe pomniczki.

Wymienię tu kilka ważnych mitów, które po latach okazały się całkowitym zaprzeczeniem.

1. Mieczysław Cholewa – autor muzyki i propagator piosenki o Janku Wiśniewskim – przejmującej pieśni o wydarzeniach grudniowych w 1970. Twórca lirycznych ballad strajkowych z Sierpnia 80. Uczestnik słynnego Festiwalu Piosenki Prawdziwej, który śpiewał wspólnie w kościele z amerykańską gwiazdą Festiwalu w Woodstock Joan Baez, okazał się po latach kapusiem SB, który donosił na kolegów.

2. Twórca kultowego, przezabawnego i inteligentnego filmu “Rejs”, polskiej komedii wszechczasów – Marek Piwowski, okazał się człowiekiem umoczonym w działaniach służb specjalnych czasów PRL.

3. Jacek Kaczmarski – bard podziemia i autor pokoleniowych pieśni, przy słuchaniu których drukowaliśmy nielegalne ulotki, okazał się alkoholikiem i przemocowcem, który niszczył własną córkę i żonę.

4. Austriak Otto Schimek – żołnierz Wehrmachtu, który jak głosiła legenda odmówił strzelania do Polaków i za to został rozstrzelany, w latach 80. był patronem niezależnego Ruchu Wolność i Pokój, a do jego grobu w Machowej pod Tarnowem maszerowali działacze WiP (w 1987 roku sam zostałem tam zatrzymany przez SB), okazał się zwykłym dezerterem, a odmowa strzelania do Polaków wymyśloną przez jego siostrę legendą.

5. Nawet idol naszego dzieciństwa, czyli dzielny polski Indianin Sat Okh, czyli Stanisław Supłatowicz, autor przygodowych książek i gwiazda programów telewizyjnych dla młodzieży w latach 70. okazał się oszustem, a całe jego oficjalne życie konfabulacją. Nigdy nie był żadnym Indianinem. Wymyślił sobie taką bajeczkę i na niej zarabiał. Książki pisał za niego ktoś inny.

6. Anna Walentynowicz – bohaterska działaczka Wolnych Związków Zawodowych, to m.in. z powodu wyrzucenia jej ze Stoczni, wybuchł strajk w Sierpniu 1980, okazała się po latach córką żołnierza Armii Czerwonej. Jej oficjalny życiorys był sfałszowany i wymyślony, a siostra nadal żyje na Ukrainie, o czym do niedawna nie mieli pojęcia polscy historycy.

7. Teraz podważany jest mit o Staszku Pyjasie, działaczu opozycyjnym z czasów PRL, który miał być zamordowany przez SB, w klatce schodowej na ulicy Szewskiej w Krakowie, w maju 1977. Śmierć Pyjasa to jeden z największych mitów scalających moje pokolenie. Mit opozycyjny. Antykomunistyczny. To m.in. przez niego nienawidziliśmy komuny. Reporter Cezary Łazarewicz w swej najnowszej książce sugeruje, że Pyjas nie zostal skrytobójczo zabity, tylko pijany spadł z wysokich schodów.

Ile takich rozczarowań można wytrzymać? Nie piszę tu specjalnie ani o Lechu Wałęsie, ani o papieżu, bo to historie wszystkim znane.

Lubimy się chwalić swoją postawą w latach 80. ale system, który powstał na gruzach PRL, nie okazał się ani bardziej sprawiedliwy, ani lepszy, a nasi bohaterowie nie tak wielcy jak myśleliśmy.

To co obecnie udaje Polskę to karykatura państwa. Kraj rządzony przez złodziei i oszustów, którzy demokratycznie wygrali wybory, w systemie stworzonym przez ojców Niepodległości.

Ta seria rozczarowań to kolejny pretekst, aby życia nie traktować zbyt serio (ja staram sie robić to od dawna). Przyjąć filozoficzną postawę bohatera z książek Milana Kundery i jedyne w co wierzyć, to w fakt, że nasz pobyt na padole ziemskim to po prostu czyjś okrutny żart.

Jestem już duchowo przygotowany na informacje o tym, że psia Reksia, Zaczarowany Ołówek oraz Bolka i Lolka wymyślił Walt Disney. 

Ech…nie jeden jeszcze pomnik przyjdzie nam obalić. Ale ciągle wierzę, że z tym Pyjasem to się jednak Łazarewicz myli.

– Krzysztof Skiba, źrodło: facebook.com/KrzysztofSkibaFanPage

Komentarz

To zaledwie kilka nazwisk. Lista moralnych karłów i intelektualnych oszustów jest znacznie dłuższa. Otwierać ją powinny takie persony jak czołowy ekspert z dziedziny psychologii i terapii dziecięcej Andrzej Samson, scenarzysta filmów Kieślowskiego – senator Krzysztof Piesiewicz, tenisista Wojciech FibakWojciech Krolopp – dyrektor chóru “Poznańskie slowiki” i in.

→ oprac. (mb)

27.05.2023

• foto: Jacek Bogdan / Wikipedia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.