Brytyjczycy realizują film o agentce wywiadu Krystynie Skarbek

Wytwórnia filmowa Signature Entertainment poinformowała o nowej produkcji pt. “The Partisan” w reżyserii Jamesa Marquanda z Morgane Polański w roli głównej wcielającej się w postać Krystyny Skarbek – polskiej agentki pracującej w czasie II wojny światowej dla brytyjskiego wywiadu.

30-letnia córka Romana Polańskiego wystąpi w doborowym towarzystwie m. in. Malcolma McDowella, Agaty Kuleszy, Fredericka Schmidta i Ingvara Sigurdssona.

Krystyna Skarbek tuż przed wybuchem II wojny. Foto: archiwum / repr. GT. Kliknij, aby powiększyć.

Film opowiada wydarzenia z życia Krystyny Skarbek (1908-1952), która w latach 1939-1945 pod pseudonimem Christine Granville pełniła służbę wywiadowczą w Special Operations Executive (SOE).

 – Niesamowite dokonania Krystyny Skarbek i jej bohaterskie wyczyny w trakcie wojny są tak porywające, że byliśmy zaskoczeni, iż jej historia nigdy wcześniej nie została opowiedziana w kinie – powiedział Andrew Nerger – dyrektor wytwórni Signature International.

W miejscowości Trzepnica (gm. Łęki Szlacheckie, pow. piotrkowski) nadal, choć w bardzo złym stanie, znajduje się dwór, który w 1912 roku nabył hrabia Jerzy Skarbek – ojciec Andrzeja (1900-1950 roku) i i Marii Krystyny Janiny – późniejszej agentki, która spędziła w tym miejscu lata swojej młodości.

Dwór Bolechowskich, wcześniej należący do hrabiego Skarbka z roku na rok popada w ruinę. Zdjęcie wykonane w maju 2018 r. Foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Od najmłodszych lat odstawała od dziewczynek w jej wieku – czytamy w opracowaniu zamieszczonym w portalu “dipp.info.pl”Była wulkanem energii, a do tego cechowała się nieprzeciętną urodą i inteligencją. Zamiast bawić się lalkami, haftować czy szydełkować wolała jeździć konno i uprawiać wspinaczkę górską. Zdarzyło jej się podpalić sutannę księdza podczas mszy, czym chciała sprawdzić jak silna jest jego wiara.

Po wojnie, na statku „Rahuine” Krystyna poznała stewarda, Dennisa Muldowney’a, który szaleńczo się w niej zakochał i nie mógł znieść odrzucenia. 15 czerwca 1952 roku w londyńskim hotelu „Shelbourne” w Kensington, Krystyna została pchnięta nożem przez Muldowneya. Tego samego dnia zmarła. Została pochowana na rzymskokatolickim cmentarzu St. Mary w Kensal Green, w południowo-zachodnim Londynie. Zabójca został ujęty i skazany na śmierć.

→ oprac. (mb)

17.05.2023

• zdjęcie tytułowe: kadr z filmu “The Partisan”, foto / źródło: signature-entertainment.co.uk

• czytaj także: > “Oburzający kicz czyli skandal z Kożuchowską w roli głównej”

• więcej o filmach: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.