Francja. Były prezydent Nicolas Sarkozy skazany na 3 lata więzienia

Sąd Apelacyjny w Paryżu skazał byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego na 3 lata więzienia, w tym dwa lata w zawieszeniu, za korupcję i handel wpływami w aferze podsłuchowej. Sarkozy nie będzie odbywał kary w więzieniu, tylko w domu pod nadzorem bransoletki elektronicznej.

Prawnik byłego prezydenta Thierry Herzog i były sędzia Gilbert Azibert zostali skazani na te same wyroki. Sąd Apelacyjny orzekł również trzyletni zakaz korzystania z praw obywatelskich przez Sarkozy’ego, a także trzyletni zakaz wykonywania zawodu dla Herzoga.

Sarkozy, który był prezydentem w latach 2007-2012, w styczniu 2020 r. był sądzony za próbę uzyskania tajnych informacji od sędziego Sądu Kasacyjnego Gilberta Aziberta. Obecny wyrok oznacza utrzymanie wyroku trybunału karnego.

Komentatorzy podkreślają, że wyrok jest symboliczny, a rok nadzoru więziennego to surowa kara dla byłego prezydenta, która zniweczy jego polityczne ambicje.

Afera podsłuchowa polegała na tym, że Sarkozy komunikował się w 2014 r. z Herzogiem za pomocą tajnego telefonu w sprawie pozyskania danych procesowych w swojej sprawie pod fałszywą tożsamością – jako Paul Bismuth. Herzog i Sarkozy rozmawiali o “możliwości skorzystania z faktu, że w Sądzie Kasacyjnym był sędzia, który był im przychylny”, zidentyfikowany później jako Azibert. Sędzia w zamian za swoją przychylność miał liczyć na otrzymanie stanowiska w Monako.

Informacje Aziberta miały dotyczyć wszczętego w 2013 r. śledztwa w sprawie rzekomych nielegalnych płatności, które Sarkozy otrzymywał od miliarderki Liliane Bettencourt, spadkobierczyni koncernu L’Oreal, na finansowanie kampanii wyborczej w 2007 r. Sarkozy zapewniał podczas procesu, że nie uzyskał żadnych tajnych informacji i nie podjął żadnych kroków na rzecz “Gilberta”, który nigdy nie objął posady w Monako.

Sarkozy wycofał się z życia politycznego po porażce w prawyborach partyjnych przed wyborami prezydenckimi w 2017 r. W czasie swojego urzędowania tracił na popularności, stając się jednym z najmniej popularnych prezydentów V Republiki. Był postrzegany przez opinię publiczną jako “prezydent bogatych”. Wybory prezydenckie w 2012 r. przegrał w drugiej turze z socjalistą Francois Hollande’em. W obecnej sytuacji politycznej, przy niskich notowaniach prezydenta Emmanuela Macrona, powrót Sarkozy’ego do polityki nie byłby wykluczony. Sprawy sądowe pogrzebały jednak jego szanse.

→ Katarzyna Stańko / PAP

17.05.2023

• Zdjęcie tytułowe: La Documentation française. Foto: Philippe Warrin

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.