Jedziesz lewym albo środkowym pasem licz się z mandatem od 500 do 3 000 zł

Przebudowa i budowa autostrady A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego sprawiła, że pojawiły się dwie jezdnie o trzech pasach ruchu, co znacznie usprawniło ruch pojazdów. Przy okazji okazało się, że znaczna część kierowców nie potrafi w sposób prawidłowy korzystać z dobrodziejstwa trzech pasów.

Łatwo zaobserwować notoryczne poruszanie się środkowym pasem ruchu podczas, gdy prawy jest wolny. Poza tym, niektórzy kierowcy jadą wolniej niż auta po stronie prawej.

Identycznie jest z włączającymi się do ruchu. Zamiast zostać na prawym pasie i kontynuować jazdę, zjeżdżają na środkowy.

Dotyczy to gównie samochodów osobowych i dostawczych z polskimi tablicami rejestracyjnymi oraz przybyszów zza naszej wschodniej granicy, gdzie ilość autostrad i dróg o dwóch i więcej pasach ruchu jest symboliczna. Kierowcy aut ciężarowych i wąska grupa prowadzących osobówki często podróżujących na zachód Europy posiada wystarczające doświadczenie i karność w bezpiecznym korzystaniu z tego typu dróg.

Zobacz też: “Złe nawyki polskich kierowców – jazda przy osi jezdni”

Nikt, jak dotąd, nie prowadził statystyki i analiz takiego postępowania, ale można podejrzewać, że decydują o tym trzy elementy: brak dostatecznej wiedzy na temat zasad ruchu opisanych w kodeksie drogowym, co określić można mianem niedouczenia; brak elementarnej kultury osobistej i złudne poczucie wyższości widoczne w przypadku droższych pojazdów; zwykłe wygodnictwo.

Co grozi za takie przewinienie?

Art. 16 Prawa o ruchu drogowym w pkt. 1-4 wskazuje:

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Funkcjonariusze policji, którzy coraz częściej (choć nadal zbyt rzadko) reagują na takie zachowanie mają prawo ukarać kierowcę mandatem do 3 tys. zł oraz przyznać 6 punktów karnych.

→ (mb)

29.05.2023

• foto: pixabay.com

• czytaj także: > “Nie warto lekceważyć przepisów o zatrzymaniu i postoju. Przykłady wykroczeń”

• czytaj także: >

• więcej o bezpieczeństwie ruchu drogowego: > tutaj

 

 

3 Replies to “Jedziesz lewym albo środkowym pasem licz się z mandatem od 500 do 3 000 zł

  1. Mieszkam w Piotrkowie i często jeżdżę A1. Ilość ,,kierowców” poruszających się środkowym pasem podczas gry prawy jest wolny jest zatrważająca. A najgorzej jak autostrada jest prawie pusta, ja cisne sobie na prawym na tempomacie i wyprzedzam gościa na skrajnym lewym który jedzie wolniej ode mnie. Co do kierowców ciężarówek to zgadzam się – większość z nich porusza się prawym. Środkowy to oaza dziadków i januszy którzy prawo jazdy zdawali 30 lat temu i nie znają przepisów ruchu drogowego. Za mało policji jeździ najwidoczniej, jakby jeden z drugim dostał mandat za niestosowanie się do prawostronnego ruchu jazdy to by się może nauczyli jeździć.

  2. Na A1 pojawiły się dwie jezdnie o trzech, nie dwóch pasach ruchu.
    W dni powszednie nie jest chyba źle, bo i tak jest spory ruch ciężarówek. Jest to jakiś problem na polskich drogach, ale zdecydowanie nie należy on do pierwszorzędnych. A jak się porówna z tym, jak ludzie jeżdżą w USA na przykład, to u nas jest i tak lepiej (pod tym konkretnym względem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.