Łódź wspiera in vitro. Piotrków wspiera sam siebie

455 dzieci urodziło się od 2016 r. w wyniku wdrożenia przez łódzki samorząd programu polityki zdrowotnej pn. Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Łodzi.

Do tej pory z dofinansowania skorzystało 1,3 tys. par. Na wsparcie dla osób z problemem niepłodności miasto przekazuje rocznie ok. 1 ml zł.

Także w tym roku roku miasto przekaże  1 mln zł na dofinansowanie 200 zabiegów in vitro. Pary zakwalifikowane do programu mogą skorzystać z 5 tys. zł dotacji do jednej procedury. Zainteresowani mogą wnioskować o trzy zabiegi.

Do programu może przystąpić para, która w dniu kwalifikacji do niego mieszkała w Łodzi i w tym mieście rozliczała się z podatku dochodowego. Z dofinansowania mogą korzystać kobiety do 40 lat (w wyjątkowych przypadkach, po konsultacji z lekarzem, do 42 lat). I co bardzo ważne program jest dostępny dla małżeństw i związków nieformalnych.

Samorząd łódzki chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i wiedzą bezpłatnie przekazując swoją licencję na realizację programu innym polskim gminom. Do dziś skorzystało z niej kilkanaście samorządów w kraju, a licencję od Miasta Łódź na program realizowany w latach 2021 – 2025 otrzymały:

  • Powiat Zduńskowolski – styczeń 2022
  • Miasto Suwałki – luty 2022
  • Miasto Rzeszów – luty 2022
  • Miasto Zawiercie – październik 2022
  • Miasto Zduńska Wola – styczeń 2023
  • Województwo Śląskie – marzec 2023

A co z dramatycznie wyludniającym się Piotrkowem?

31 stycznia br. “GT” zwróciła się do urzędu miasta z pytaniem czy w latach 2017-2022, wzorem innych miast w Polsce, magistrat wprowadził jakiekolwiek programy socjalne mające na celu wzrost dzietności w Piotrkowie np. wspieranie in vitro?

14 lutego nadeszła odpowiedź: “Referat Spraw Społecznych nie realizował programu mającego na celu wzrost dzietności w Piotrkowie Trybunalskim”.

Komentarz

Zapłodnienie in vitro nie jest zgodne z nauką Kościoła katolickiego, a ponieważ piotrkowski magistrat, na którego czele stoi prezydent mgr inż. Krzysztof Chojniak, z zawodu nauczyciel, znany jest w kraju z respektowania nakazów i zakazów kościelnych – dzieci nie przybywa. W 2022 roku liczba mieszkańców zmniejszyła o 1435 osób r/r i wyniosła 67 481 osób. Na początku wieku Piotrków liczył około 81 tys. mieszkańców.

Miasto zdecydowanie bardziej woli wydawać pieniądze na propagandę sukcesu, utrzymywanie nikomu niepotrzebnych instytucji czy inne absurdalne cele, niż na wspieranie tego, co znajduje się u podstaw rozwoju każdej społeczności – przyrostu naturalnego.

“GT” nie jest także znana żadna inicjatywa w tej sprawie, która wypłynęłaby ze strony radnych, czy organizacji pozarządowych. Jest to bardzo przykra konkluzja, ale w obecnej kadencji rady miasta nie można dostrzec choćby jednej osoby, która wykazywałaby się społeczną dojrzałością i humanizmem – cechami potrzebnymi do podjęcia takich starań.

→ (mb)

25.05.2023

• foto: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.